Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,66 / Satış: 7,69
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

Çevlik-Arsuz yolu Aralık sonunda tamamlanıyor

Çevlik-Arsuz yolu Aralık sonunda tamamlanıyor
  • 21.10.2019
  • 2.156 kez okundu

1,5 saatlik yol, 1 saate…

İlimizin iki turistik bölgesi, Samandağ-Çevlik ile Arsuz’u birbirine bağlayacak yolun yapımı hızlı bir şekilde sürerken, muhtemelen bu yılın sonunda asfaltlama çalışmalarının da tamamlanması ve yolun trafiğe açılması bekleniyor. Vali Rahmi Doğan, Antakya-Arsuz arası 1,5-2 saatlik yolu kat etme süresinin, yeni yolun açılmasıyla birlikte 60 dakikaya düşeceğini söyledi.
Hatay Valisi Rahmi Doğan, çalışmaların hummalı bir şekilde devam ettiğinin altını çizerek, şu bilgiyi verdi:
“Burası, yaklaşık 26 kilometrelik bir yol. Hatay, burasını sürekli konuşmuş, sürekli tartışmış, ‘ha bugün ha yarın…’ İnşallah bu, bize nasip olacak.
Biz, Valilik olarak, Mart ayında buranın ihalesini yaptık. Yatırım programında olmayan bir yol burası. Yerel aktörlerle, siyasilerimizle konuştuk ve bu yolu yapmaya karar verdik. Tabii projenin hazırlanması, ihalesinin yapılması, normal şartlarda en az 1 yıl olması gerekirken, burada çok hızlı hareket ettik ve kısa süre içerisinde projesini hazır hale getirdik. Türkiye’nin en güçlü firmalarını ihaleye davet ettik. Bu kapsamda yine yerli bir firma ihaleyi aldı. Patlatmayla dahi geçemediğimiz, kırmak durumunda olduğumuz alanlar ortaya çıktı, ama netice itibariyle sona yaklaştık. Yalnızca 3 kilometrelik kısmı dışında kalan yerler asfalta hazır hale geldi.”
Yol üzerinde dinlenme yerleri, çeşitli kafeler ve lokantaların da yer alacağını aktaran Vali Doğan, “Burası, çok güzel bir lokasyon olacak. Çünkü bizim Arsuz nüfusumuz, normalde 90 bin civarında, ama yazın 350-400 bini buluyor. Bu insanlar, aslında Samandağ’a da gitmek istiyorlar. Arsuz’dan yola çıkan birisi, Samandağ’a 2-2,5 saatte ulaşıyor ve dönüşüyle birlikte 4-5 saatlik bir yol kat etmesi lazım” diye konuştu.
-40 DAKİKAYA İNECEK-
Vali Doğan, yol tamamlandığında, Samandağ-Arsuz arasındaki mesafenin 40 dakikaya ineceğini dile getirerek şunları söyledi:
“Böylece ziyaretçiler, kısa sürede Samandağ’a gelecek; dünyanın en uzun sahillerinden birisini, Titus Tüneli’ni ve buradaki doğal güzellikleri görme imkanına kavuşmuş olacak. Bu yol, sadece iki ilçeyi birleştiren bir yol değil. Samandağ gibi Türkiye’nin en güzel yerlerinden birini de turizme açmış olacağız inşallah. Burada gidiş dönüş, 52 kilometrelik bisiklet yolu da var. İnşallah 2019 yılı geçmeden bu yolu hazır hale getireceğiz. Arsuz yakınlarına oluşturulacak kamp alanını da vatandaşların hizmetine sunacağız.”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ