Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,93
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,58

CHP Defne İlçe Başkanından Sivas katliamına kınama

CHP Defne İlçe Başkanından Sivas katliamına kınama
  • 02.07.2019
  • 196 kez okundu

2 Temmuz, En Kara, En Utanç Verici Günlerden Biri…

CHP Defne İlçe Başkanı Ali Kemal Yeşiloğlu, bugünün, Sivas Katliamı yıldönümü olduğunu hatırlatarak, “2 Temmuz, tarihin en kara ve en utanç verici günlerinden biri” tanımlaması yaptı. CHP Defne İlçe Başkanı Ali Kemal Yeşiloğlu’nun 26. yıldönümünde Sivas katliamını kınayan mesajı şöyle:
“Cumhuriyet Tarihi’nin insanlık adına en kara ve en utanç verici günlerinden kabul edildiği, onlarca aydın-sanatçının din adına tekbirler getirerek yakıldığı, bir kent belediye başkanı tarafından bu katliamı yapanların ‘Gazanız mübarek olsun!’ diye teşvik edildiği ve 26 yıl önce bugün 37 aydın insanımızın diri diri yakılarak öldürüldüğü Sivas Katliamı, gerici ve yobazların gerçekleştirdiği en dehşet verici katliamlardan biridir.
Pir Sultan Abdal Şenlikleri’nin başladığı günler öncesinden Madımak Oteli’nin yakılmasına kadar gelişen tüm süreçler, Sivas katliamının detaylı şekilde hazırlanmış bir senaryonun açık göstergesidir. Geçmişte Maraş, Çorum vb. katliamları tezgâhlayan ellerin parmak izlerine Sivas Katliamı’nda da rastlanmaktadır. Madımak Oteli’nin etrafını kuşatan ve sayıları 10 bini bulan tarikatçı, yobaz zihniyetlerin attığı sloganlar ise gerçek niyetleri ve amaçlarını açıkça ortaya koymaktaydı: ‘Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu, Sivas’ta yıkılacak’, ‘Kemalizm gidecek, şeriat gelecek’, ‘Kahrolsun Kemalistler, yaşasın şeriat’, ‘Kemalistlere ölüm’, ‘Kahrolsun Laiklik, yaşasın şeriat’…
2 Temmuz 1937’deki insanlık dışı bu yangını söndürmek, bu topraklarda bağımsız ve özgür yaşamak isteyen herkes için bir insanlık görevidir. Olayın sorumluları ve arkasındaki güçler ortaya çıkarılıncaya kadar Sivas Katliamı’nı unutturmayacağız. Türkiye, geçmişindeki bu utancı temizlemek, geleceğini de aydınlatmak zorundadır. Bizce bunun çözümü, Madımak Oteli’nin müzeye dönüştürülmesi, katliamın karanlıkta kalmış gerçek faillerinin bulunması ve hak ettikleri cezayla cezalandırılmasıdır.
Bu duygu ve düşüncelerle, hiçbir yurttaşımızın ayrımcılığa ve ötekileştirmeye maruz kalmadan yaşamını sürdürdüğü, eşit ve adil bir Türkiye özlemi ile Sivas’ta yitirdiğimiz 37’i Can’ı saygı, rahmet ve özlemle anıyoruz.” -Yusuf Cemil Karaçay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ