Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur…

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur…
  • 20.03.2020
  • 1.981 kez okundu

Türkiye’de çalışan 3000 Çinli olayını TBMM’ye getirdi:

Yeni Yıl Tatilinde Çin’e Gidip Geldiler Mi?

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur Türkiye’de çalışan 3 bine yakın Çinlinin, Çin Yeni Yıl Tatili için ülkelerine gitmelerine izin verilip verilmediğini ve dönüşlerinde alınan önlemleri, verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.
CHP’li Güzelmansur, önergesinde, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın en son yayınladığı 2018 Yabancıların Çalışma İzinleri İstatistiklerine göre, ülkemizde çalışan 115.837 yabancı çalışandan 2.992’nin uyruğu Çin’dir” açıklamasına bulundu. Ülkemizde Covid-19 salgını vakalarının arttığını ve ölümlerin yaşanmaya başladığını hatırlatan Güzelmansur isüreçle ilgili şeffaflığın devam etmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:
“Ülkemizdeki üç bine yakın Çinli çalışanın 25 Ocak-18 Şubat tarihleri arasında, Çin yeni yılını kutlamak üzere ülkelerine gidip gitmedikleri ve dönüşte hangi önlemlerin alındığı kamuoyuna açıklanmalıdır.”
Türkiye’de Covid-19 nedeniyle, 17 Mart’ta kaybettiğimiz vatandaşımız için “virüsü Çin temaslı bir çalışanından kaptığı” açıklamasının yapıldığını hatırlatan CHP’li Güzelmansur, önergesinde, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya “Bu temas, Çin yeni yıl tatili dolayısıyla oluşan bir temas mıdır?” diye sordu.
Güzelmansur’un önergesinde yer alan diğer soruları şunlar:
1. Ülkemizdeki üç bine yakın Çinli çalışandan kaçı 2020 Çin Yeni Yılı tatili için ülkelerine gitmişlerdir? Kaçı geri dönmüştür?
2. 2020 Çin Yeni Yılı tatili için ülkelerine giden Çinli çalışanlara, ülkemize dönüşlerinde hangi tedbirler uygulanmıştır? Kaçına Covid-19 testi yapılmıştır? Kaçı karantinaya alınmıştır?
3. Şu ana kadar ülkemizde tespit edilen Covid-19 vakalarından kaçı bu kişilerle temaslıdır?
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ