Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,43 / Satış: 8,47
€ EURO → Alış: 9,93 / Satış: 9,97

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur
  • 04.08.2021
  • 283 kez okundu

Milletvekili Güzelmansur’dan, yangınlarla ilgili hükümete eleştiriler…

AKP iktidarları döneminde orman yangınları % 250 arttı

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, yangınlarla ilgili hükümete eleştirilerini yöneltti. Türkiye’nin ciğerlerini yakan orman yangınlarının 7 noktada 6 gündür söndürülemediğini söyleyen Güzelmansur, AKP iktidarları döneminde orman yangınlarının % 250 neden arttığını sorguladı.
Türk Hava Kurumu’nun (THK) içinin planlı, bilinçli bir şekilde boşaltıldığını belirten Güzelmansur, açıklamasında şunlara yer verdi:
“İspanya’ya, İtalya’ya yangın söndürmeye giden THK uçakları Türkiye’deki orman yangınlarında neden uçurulmadı? Başka ülkelerdeki yangınlara müdahalede bulunabilen bu uçaklara iktidar neden hurda diyor? Bu uçaklar neden hangarda çürütülüyor? THK uçaklarının bakım-onarımları neden yaptırıp kullanmak varken, neden özel şirketlere milyonlar akıtılıyor? Havadan yangın söndürme ihalelerinde THK neden devre dışı bırakılıyor? Bu ihaleler, neden hep bir şaibenin odağı haline geliyor? Tüm bu soruların ortak bir cevabı var: O da rant. İşte bu rant hırsı, orman yangınlarının neden günlerdir söndürülemediğinin de arkasındaki cevaptır.
739 bin hektar büyüklüğündeki ormanlık alanı ormancılık dışı amaçlarla kullanılmak üzere özel sektörün kullanımına veren bu iktidar değil mi? Rant için Kaz dağlarında, Cerattepe’de, Yırca’da, Kuzey ormanlarındaki ağaç katliamlarına bu iktidar izin vermedi mi? Nehirlerimizi, göllerimizi, denizlerimizi, ormanlarımızı mahveden bu AKP iktidarı bir beton iktidarıdır.” -Duygu Ertaş-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ