Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,13 / Satış: 8,17
€ EURO → Alış: 9,67 / Satış: 9,71

CHP Hatay’da aday kim olur?

CHP Hatay’da aday kim olur?
  • 31.08.2018
  • 3.555 kez okundu

Muhaliflerin ‘adayı’ kim olur?

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcı Seyit Torun, olağanüstü kurultay için imza veren belediye başkanlarının da gelecek yerel seçimlerde aday gösterilebileceğini söylerken, gözler, Muharrem İnce’nin Parti içinde başlattığı muhalif harekete büyük ölçüde destek veren Hatay’a çevrildi.

Geride kalan seçimlerin yorgunluğunu henüz üzerinden atamayan ve Parti içi muhalif seslerin yarattığı tartışmaları da henüz noktalayamayan CHP’de verilen son mesaj Genel Merkez imzalı oldu. Konuya ilişkin bir açıklama yapan CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcı Seyit Torun, olağanüstü kurultay için imza veren belediye başkanlarının da gelecek yerel seçimlerde aday gösterilebileceğini söyledi.
Hatırlanacağı gibi, CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, seçimi kaybedince, genel seçimden kayıpla ayrılan Partinin başına geçmek için Olağanüstü Kurultay sürecini başlatmış, ancak kurultay delegelerinin yeterli imzayı toplayamadığını belirten Genel Merkez, Kurultay’ın yapılmayacağını açıklamıştı. Bu süreçte İnce’ye destek veren illerden biri de Hatay olmuştu.
Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, yaklaşan yerel seçimler ve aday belirleme süreciyle ilgili olarak, “Olağanüstü kurultay için imza veren başkanlar oldu. Partiyi küçük düşürücü, rencide edici, zarar verici ifadeler olmadıkça o belediye başkanlarını aday göstermeme gibi durum olmaz. Herkesi kucaklayacağız. Bir süreç yaşanmış ve geride kalmıştır” dedi. Bu sözler, son süreçte Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında duran CHP’li Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın yeniden ‘aday’ gösterileceğine işaret ediyor! Ancak mevcut muhalif seslerin, Savaş yerine bir başka ismi de bu süreçte gündeme taşıyabileceği konuşuluyor.
Bilindiği gibi, 2019 Mart ayındaki yerel seçimler için hazırlık yapan CHP’de başkan adaylarını belirlemede tüm üyelerle birlikte sivil toplum kuruluşlarının da katıldığı ‘genişletilmiş önseçimin’ gündemde olduğu belirtilmiş, Kemal Kılıçdaroğlu, “Ankara için birden fazla aday var şu anda. Bakılacak, onlar için de kamuoyu yoklaması yapacağız. Ankara’yı da alacağız. İstanbul, Ankara, Balıkesir, Antalya, Mersin, Adana, Uşak… Buraları alacağız” demişti.
Eldeki bu tabloda Hatay’ın CHP adına hangi ismi ya da isimleri bir adım öne çıkartacağı merakla bekleniyor.
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ