Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

CHP İl Başkanı Parlar…

CHP İl Başkanı Parlar…
  • 30.11.2020
  • 1.143 kez okundu

Yerli üreticinin mağdur edildiği görüşünde:

Afrin zeytini, üreticinin belini büktü…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, sınırda yaşanan karışıklık nedeniyle ihracatın düştüğü, yoğun mülteci nüfusu nedeniyle işsizliğin arttığı, pandemi nedeniyle alınan tedbirler kapsamında esnafın zor günlerden geçtiği, turizmin ise bitme noktasına geldiği Hatay’da, son olarak Afrin’den getirilen ucuz zeytinyağının üreticinin belini büktüğünü savundu.
CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, Hatay’ın, zeytin üretiminde önemli bir kent olduğunu hatırlatarak, şunları dile getirdi:
“Afrin’den ihracat şartı ile getirilen ucuz zeytinyağı, denetimsizlik nedeniyle iç piyasada satılmaya başlandı. Savaş çıkmadan önce, Suriye’nin, zeytinyağı konusunda Türkiye’nin en önemli rakiplerinden biri olduğunu hepimiz biliyoruz.
Bütün bir yıl emeğini zeytine bağlayan üretici, zor durumda. Afrin’den getirilen zeytinyağına, ihracat şartı ile izin verilmişti. Ancak denetimsizlik nedeniyle iç piyasaya zeytinyağı olarak sürülüyor. Haksız rekabet nedeniyle, Afrin’den getirilen ucuz zeytinyağı, adeta üreticinin belini büktü. Fiyat düştüğü için, üretici, zararına satmak istemiyor.”
Hatay ekonomisinin, uzun bir zamandır derin bir kriz yaşadığına işaret eden CHP İl Başkanı Parlar, şöyle devam etti:
“Sınırda yaşanan karışıklık nedeniyle, ihracat düştü. Suriye krizinin üstüne, ihracatının sorunlarına bir de Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ambargosu eklendi.
Hatay, en fazla Suriyeli mültecinin yaşadığı kentlerin başında geliyor. Yoğun mülteci nüfusu nedeniyle de işsizlik arttı. Pandemi tedbirleri kapsamında, esnaf, zor günlerden geçiyor. Bakkal, restoran, kafe, lokanta, minibüsçü, berber, servisçi, TIR şoförü, borcunu nasıl ödeyeceğini düşünüyor. Sınırda yaşanan karışıklık nedeniyle zor günlerden geçen turizm sektörü, bitme noktasına geldi. Bütün bunlar yetmezmiş gibi, yetkililer, adeta elbirliği ile tarımı, sanayiyi bitirmeye çalışıyor! Hatay’da, son olarak Afrin’den getirilen ucuz zeytin, üreticinin belini büktü.”
Suriyelilerin sıkça kullandığı, “Zeytinyağı, her türlü kirliliği kaldırır” deyimini anımsatan Başkan Parlar, “Başka ülkelerin tercih etmediği, hijyenik koşullarda üretiminin tartışmalı olduğu bir ürünü, nasıl oluyor da, ülkemizde vatandaşın kullanımına sunulmasına izin veriyoruz?” diye sordu ve acil önlem alınmasını istedi.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ