Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

CHP, OHAL’in kalkmasını istiyor

CHP, OHAL’in kalkmasını istiyor
  • 01.08.2017
  • 1.652 kez okundu

CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, bir yılı aşkın süredir devam eden Olağanüstü Hal uygulamasının kaldırılmasını istedi. CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur’un, CHP kadrolarında FETÖ’cü bulunmadığı, bulma çabalarının da sonuçsuz kalacağının altını çizdiği açıklaması şöyle:
“İnsanların özgür ve eşit olduğu bir Türkiye hedefini ilke edinmiş, hukuk devleti kurallarına sahip çıkmış, darbeleri ve baskıcı yönetimleri daima reddetmiş, çoğulcu ve katılımcı bir demokrasiyi gerçekleştirmeyi kendine rehber edinmiş CHP’den ve demokratlardan ‘FETÖ’cü çıkartmaya kalkmak beyhude bir çabadır.
Sistemin ve toplumun demokratikleşmesini değil, kendi otoritesini hakim güç kılmak üzerinden, içinde örgütlenmeye çalıştıkları devleti ele geçirmek isteyen güç odakları, FETÖ’cüler, 15 Temmuz 2016’da 250 vatandaşımızın katledildiği kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardır.
Ülkemize karşı yapılan bu darbe, halkın ve demokrat yurtsever insanların demokrasiye sahip çıkmasıyla geriletilmiştir. FETÖ’cülere devlet yönetiminde örgütlenme olanağı tanıyan ve her istediklerini veren AKP zihniyeti, ne yazık ki darbeye zemin hazırlanmasına neden olmuş ve demokrasimize zarar vermiştir, vermeye de devam etmektedir.
Partimiz CHP’nin hazırladığı, ‘Öngörülen, Önlenmeyen ve Sonuçları Kullanılan Kontrollü Darbe’ başlığını taşıyan ‘TBMM 15 Temmuz Darbesini Araştırma Komisyonu Raporu’nda şu sonuçlara varıyoruz:
Darbe engellenmesine engellendi ama, ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) ile temel hak ve özgürlüklerin tümü askıya alındı. On binlerce insan ‘Darbecilik-FETÖ’cülük’ suçlamasıyla gözaltına alındı, 50 binden fazlası tutuklandı. İşkencelerden geçirilenler oldu. Kanun Hükmünde Kararnameler ile (KHK) devletin ve toplumun çağdışı bir biçimde dizaynına hız verildi. ‘Bizden olanlar – olmayanlar’ ayrımının tek ölçüt kabul edildiği kuşkularını haklı çıkaran uygulamalarla kamudan tasfiyeler başlatıldı. 110 binden fazla kamu görevlisi ihraç edildi. Güvenlik, yargı, eğitim gibi devletin temel organları başta olmak üzere kamuda doğan boşluk liyakatin değil biat etmenin temel alınmasıyla AKP kadrolarınca dolduruldu.”
Açıklamasında, ülke ve demokrasi sevdalısı halkın bu karanlık dönemi ve baskıcı yönetimi asla hak etmediğini belirten CHP İl Başkanı Güzelmansur, şöyle devam etti:
“Barış ve hoşgörünün kenti Hatay, geçmişte ve bugün, gelecekte de darbelere baskılara daima karşı çıkacaktır. Her türlü ayrımcılığı reddedip insana ve toplumun mutluluğuna öncelik veren, daha demokratik ve katılımcı bir toplum yapısına kavuşmuş, kent genelinde yurttaşlık, kardeşlik, dayanışma ve kent kültürü bağlarını güçlendirmiş bir Hatay hedefi ve ‘Halkçı Belediyecilik’ ilkeleriyle çalışmalar yapan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Doç. Dr. Lütfü Savaş, İlçe Belediye Başkanlarımız ve Partimiz CHP, demokrasi güçleriyle birlikte Hatay’da kardeşçe yaşamımızın teminatı olan demokrasi ve özgürlüğü kararlılıkla savunmaya devam edecektir.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ