Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

CHP, ÖSYM sınav harçlarının yüksekliğine karşı çıktı

CHP, ÖSYM sınav harçlarının  yüksekliğine karşı çıktı
  • 31.10.2019
  • 772 kez okundu

CHP İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, ÖSYM’nin, gerçekleştirdiği sınavlarda yüksek miktarda harç aldığını ve bunun da vatandaşları mağdur ettiğini savundu. CHP İl Başkanı Halil İbrahim Özgün’ün bu konudaki açıklaması şöyle:
“ÖSYM’nin pahalı ve kar amacı güden sınav harçları politikası, haksızdır. Bu anlayışı ayıplıyorum. Türkiye, Anayasası gereği sosyal bir devlettir. Fırsat eşitliği, sosyal devletin gereğidir. ÖSYM, liyakati tespit etmekle görevlidir. Kar etme, ÖSYM’nin görevi değildir. Yüksek ve pahalı sınav harçları, ÖSYM’nin haksız ve hukuksuz olan bir eylemidir.
Araştırmamıza göre, ÖSYM Başkanı’nın ‘kesinlikle kâr etmiyor’ dediği ÖSYM’nin, 2019 yılının ilk yarısındaki kârı 161 milyon 709 bin TL oldu. KPSS, ALES ve YDS başvuru ücretlerine yapılan zam, bilançonun artı vermesine neden oldu. ALES ve YDS’ye altı yılda yüzde 140 zam yapıldı.
ÖSYM’ye çağrımız, sınav ücretlerini düşürmesidir. Yoksul öğrenciler de zorlanmadan sınavlara girebilmelidir. ÖSYM, bir şirket değildir ki, kar etmeyi düşünsün! Önce soruların çalınmadığı, adil sınavlar yapmayı becersin. AKP’nin kurumları, her yönüyle dökülüyor.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ