Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,57 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,10 / Satış: 10,14

CHP’de genç zihinlere ihtiyaç var

CHP’de genç zihinlere ihtiyaç var
  • 12.02.2018
  • 939 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, bir radyo programında yaptığı açıklamada, CHP olağan kurultayına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Parti içerisindeki demokrasi ile güzel bir seçim gerçekleştiğini söyleyen Başkan Savaş, “Parti içerisinde bilgili ve kaliteli insanlar çoğunlukta bulunuyor. Ancak yerel seçimlerde yeterli çalışma sergilemediklerinden dolayı çok fazla kazanım sağlayamıyorlar. Bundan dolayı partinin bazı konularda değişime, dönüşüme ve genç zihinlere ihtiyacı var” dedi.
Sözümüzde duracağız, Asi Nehrini güzelleştireceğiz …
Konuşmasında Asi Nehri Projesine de değinen Başkan Savaş, projenin yüzde 90’ının tamamlandığını, arıtma tesisinin Mart ayında bitirileceğini ifade etti. Asi Nehri kenarında ışıklandırma ve çevre düzenlemesi de yapılacağını sözlerine ekleyen Başkan Savaş, Philips ile ışıklandırma hususunda anlaşma yapıldığını dile getirdi.
Asi Nehri üzerinde dikkatli ve çok çeşitli çalışma yaptıklarını dile getiren Başkan Savaş, nehir çevresinde bir takım peyzaj projeleri yaptıklarını, nehir çevresine çiçeklendirme, ışıklandırma ve fıskiyeler olacağını ve sıkı temizliklerin yapılacağını müjdeledi.
Başkan Savaş, konuşmasında şunlara yer verdi: “Asi Nehri çalışmalarımız devam ederken çok yönlü düşündük. Önceliğimiz kirli sudan arınmış temiz ve kokusuz Asi idi. Bu nedenle yapımı süren artıma tesisi ve beraberinde çevre düzenleme çalışmalarımızı yapıyoruz. Nehrin görsel anlamda değer kazanması için ışıklandırmalar yapacak, fıskiyelerle de hareketlendireceğiz. Bunun yanı sıra nehrin duvar bölümlerini mevsimlik bitkilerimizler süsleyeceğiz. Göreve başladığım günden bu yana Asi Nehri temizliği ve görünümü için verdiğim sözü tutacağım.”
Başkan Savaş başta Asi Nehri başta olmak üzere tüm ilçelerde, uçkun ve sinek ile mücadele başlattıklarını, Büyükşehir Belediyesi olarak ilaçlama temininin gerçekleştiğini ve ilerleyen haftalarda ilaçlama işine başlayacaklarının müjdesini verdi.
Gençlerimiz karamsarsa oturup düşünmemiz lazım …
Geleceğe daha güzel bir şekilde bakabilmenin eğitimle ilgili olduğunu vurgulayan Başkan Savaş, “Daha güzel bir gelecek için çok eğitimli çocuklar yetiştirmemiz lazım. Gelişen ülkelere baktığınız zaman çocukların en çok etkilendikleri süreç okul öncesi eğitimlerdir. Çocuklarımızın hem okul öncesi eğitimlerine hem de sonraki süreçlerde eğitimlerine daha fazla önem göstermeliyiz. Çocuklarımızın da yeteneklerine ve gereksinimlerine göre hangi branşlarda gelişeceklerini bilmemiz lazım. Geleceğimizi hazırlayan çocuklarımızın işsiz olmaması için onlara daha güzel ortamlar sunmamız lazım. Avrupa’da gençlerin mutsuzluk oranı %8 civarı iken Türkiye’deki mutsuzluk oranı ise %29 civarındadır. Gençlerimiz umursamaz ve karamsar ise bizim oturup düşünmemiz lazım. Bunu parti veya siyasi kimliğimle değil bilim insanı olarak söylüyorum. Bizler devlet veya yöneticiler olarak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı düşünmek zorundayız. Eğitim, ekonomiyi, ekonomi siyasal gücü ve ordu gücünü besliyor. Bu denklemi iyi kuramazsanız dış dünyaya ve yardıma muhtaç olursunuz” dedi.
Hatay’a sunmuş olduğu projeleri paylaşan Başkan Savaş, “Hatay’da yerel kalkınmadan yanayız. Bunu da gerçekleştirmek için de projeler üretiyoruz. Danışman arkadaşlarımız ile çalışırken Hatay’ın enlerini çıkardık ve hangi alanlarda mücadele edebiliriz diye düşünerek çalışmalar gerçekleştiriyoruz. 3T projemiz de var. Bu tarım, turizm ve taşımacılık projeleri. Tarım konusunda da 250 tane ihtiyaç sahibi kadın üreticimiz ile kendi çiçeklerimizi üretiyoruz. 250 sera yaptık. Bu seralardan ihtiyacımız kadar ekiyoruz ve onlardan satın alıyoruz. Ev hanımlarımız yılda ortalama 4-5 bin para kazanacak. Ayrıca kooperatif kuruyoruz. Kooperatif ile Hatay’ın enlerini belli bir konsept içinde toplayacağız. Her şey hazırlandı. Nar ekşimiz ve zeytinyağımız testi geçti. Başka ürünlerimiz daha var. Böylece ürünleri üreticiden tüketiciye göndermiş olacağız. Hatay’ın kalite standardını yükselteceğiz” ifadelerine yer verdi.
Antakya ve Defne’de içme suyu işi Ağustos’ta bitecek …
Kentin altyapı ve üstyapı çalışmaları ile ilgili görüşlerini paylaşan Başkan Savaş, “Hatay için yapılacak çok iş var. Hepsi bir anda olmuyor. Ağustos ayında Antakya-Defne’deki içme suyu işini bitirmiş olacağız. Sonra da yolları asfaltlayacağız. Seçmenimize kaliteli yollar, doğru hizmet verebilmek adına eşit hizmet anlayışıyla çalışmalarımızı aksatmadan yapıyoruz” dedi.
Hatay halkının huzuru ve mutluluğu için var gücüyle çalıştığını konuşmasında belirten Başkan Savaş, “6,5 yıldır savaşın gölgesinde olan Hatay’da önce huzur sonra hizmet ve en son da ekonomi için çırpınıyoruz. Bazı arkadaşlarımız bu işi siyaset için yaptığımı düşünseler de ben seçim çalışmalarımı seçime 2 ay kala yaparım ve göğsümde de şanlı Türk bayrağından başka bir şey taşımam. Kalbim Türkiye Cumhuriyeti için çarpar. Yerel yönetici olarak hemşehrilerimin güçlü kalmasını mutlu olmasını ve geleceğe güvenle bakmasını istiyorum. Hatay’a gelen turist sayısını önce 500 bine sonra da 1 milyona çıkarmak istiyoruz” dedi.
Suriye’yi karıştırmak isteyen güçler Hatay’ı da karıştırmak istiyor …
Suriye’deki iç savaş bittikten sonra Hatay’ın ayakta durması ve yatırım yapabilmesi için 5’inci teşvik bölgesine ihtiyacı olduğunu belirten Başkan Savaş, şehrin 6,5 yıldır savaşın gölgesinde kalmasına rağmen hala güçlü olduğunu ifade etti.
Başkan Savaş sözlerinin devamında, “Atalarımızdan bizlere miras kalan hoşgörü ve kardeşlik duygularımızla yüzyıllardır barış içerisinde yaşam sürdürüyoruz. Komşumuzda yaşanan olumsuzluk, kendi içimizde bir çatışmaya sebebiyet vermedi. Ben bu yüzden tüm hemşerilerime sağduyularından dolayı teşekkür ediyorum. Suriye’yi karıştırmak isteyen güçler Türkiye’yi, özellikle Hatay’ı da karıştırmak istiyor. Benim hemşerilerimden ricam bu duruşa devam edelim. Birbirimizi sevmeye devam edelim. Bu bütünlüğümüzü bozmadan devam edersek bu coğrafyadaki en güçlü şehir olmaya devam ederiz. Allah hem bizim birliğimizi ve bütünlüğümüzü arttırsın hem de Mehmetçiğimize, devletimize ve ordumuza yardımcı olsun. Operasyon hem bizim sınır bütünlüğümüzü hem de Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlayarak tamamlansın. Oradaki tüm kardeşlerimiz evlerine sağ salim dönsün ve Ortadoğu huzurlu bir iklime kavuşsun” dedi. -Mehmet Özgün-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ