Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,51 / Satış: 7,54
€ EURO → Alış: 8,86 / Satış: 8,89

CHP’li Şahin, Çiftçi borcunun 118 Milyar Tl’ye dayandığını savundu:

CHP’li Şahin, Çiftçi borcunun  118 Milyar Tl’ye dayandığını savundu:
  • 04.09.2019
  • 597 kez okundu

Düşük Faizli Kredi ve Yapılandırma Olacak mı?

CHP Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, artan girdi maliyetleri sonrası çiftçi borçlarının toplamda 118 milyar TL’yi bulduğunu, üretimi artırarak, ülkenin mevcut ekonomik durumunu iyileştirme adına çiftçi borçlarının yapılandırılarak düzenlemeye gidilmesi gerektiğini söyledi.
Şahin, artan girdi maliyetlerini karşılayamayan çiftçilerin borçlarının giderek arttığını, bununla birlikte, sulama ve mazot bedellerinin yüksek olması sonucu suya ve yakıta ulaşmakta zorlandığını, üretimin gittikçe azaldığını belirterek, konuyu Meclis gündemine taşıdı.CHP Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yazılı olarak cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na bir önerge verdi. Milletvekili Şahin, önergesinde şunları kaydetti:
“Artan girdi maliyetlerini karşılayamayan çiftçiler, borç ekip haciz biçiyor! Kamu ve özel sektör bankalarına 108 milyar TL, Tarım Kredi Kooperatifine 10 milyar TL olmak üzere çiftçilerimizin toplam 118 milyar TL borcu bulunmakta. İcra takibinde olan krediler ise bir önceki yıla göre %53 artışla 4.4 milyar TL’ye ulaşmış durumda. Buna karşın, yüksek faizler nedeniyle çiftçiler kredi kullanamaz hale geldi. İçinde bulunduğumuz ekonomik krizin etkisiyle, hazinenin içini boşaltan AKP hükümeti, vatandaşın sırtına bindirilen yüksek zamlarla ve insanları isyan ettiren trafik cezalarıyla ekonomiyi hareketlendirmeyi deneyeceğine, acil olarak üretim ekonomisine dönük politikalara geçmeli, üretim yapması engellenen çiftçiye destek olmalıdır.”
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin’in TBMM Başkanlığı’na verdiği önergede, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yönelttiği sorular ise şöyle:
1. 2015-2019 yılları arasında çiftçilerin borçları ne kadardır?
2. Aynı yıllar arasında, çiftçilerin takipte olan borçları nedir? İcralık olan çiftçi sayısı kaçtır?
3. Çiftçilerin borçlarının yapılandırılması konusunda bir çalışmanız olacaktır?
4. Çiftçilere üretime devam edebilmeleri için düşük faizlerle kredi verilmesi konusunda bir çalışma var mıdır?
5. 2015-2019 yılları arasında üretimi bırakan çiftçi sayısı nedir? -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ