Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

CHP’li Vekil Birol Ertem’e göre:

CHP’li Vekil Birol Ertem’e göre:
  • 22.11.2017
  • 1.888 kez okundu

Faiz Lobisi İhya Edildi

CHP Milletvekili Birol Ertem, hükümetin, uygulamaları ile faiz lobisini ihya etiğini savundu. CHP Milletvekili Birol Ertem’in açıklaması şöyle:
“Faiz lobilerinden şikayet eden AKP, Türkiye’yi, dünyanın en yüksek faizini ödemeye mahkûm etti. Nitekim bugüne kadar 15 yılda sadece yabancılara faiz olarak ödenen para 145 milyar dolardır. Yani 600 katrilyon lira vatandaşın cebinden çıkmıştır.
AKP döneminde faiz geliri elde eden iç ve dış odaklara aktarılan kaynaklar azalmak bir yana giderek artmaktadır. Her yıl, devletin kasasından ciddi boyutlarda bir kaynak bu kesime aktarılmaktadır. Buna karşılık işsizlere iş, yoksula gelir, ekonomiye katma değer yaratacak olan kamu yatırımları kısılmakta, yatırım ve istihdam yaratma işi özel sektörden beklenmektedir. Bugün, açlık sınırı 1544 lira ve yoksulluk sınırı 5 bin lira. 15 yıl içerisinde memura verilmeyen ve 7 kat artması gereken maaş faizcinin cebine girmiştir. Türkiye’de, resmi verilere göre 45 milyon kişi 3 günde bir masasına bir kap et yemeği koyamazken, para nereye gidiyor? Yatlara, katlara, uçaklara, bin 100 odalı saraya gidiyor…
Sarayın sadece temizlik masrafı 2 milyon lira. İsraf haramsa, bu harama nasıl ortak oluyorsunuz? Şimdi bu Saray yetmedi, 350 odalı yazlık saray yapılacak Cumhurbaşkanı için. Bu kadar israf, Cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde olmamıştır.
Eski parayla, devletin 848 katrilyon borcu var. FETÖ’ye ne istediyse verdiniz. Para, Üniversite, Rektör, Vali, Kaymakam, Paşa verdiniz. Memura, çiftçiye, emekliye hiçbir şey vermediniz. Memurun, çiftçinin, emeklinin, hesap sorma zamanıdır. Sandıkta hesap sorma zamanıdır. CHP olarak, biz, faizciliğe karşıyız. Çünkü biz, alın terinden yanayız. Zenginliği faiz lobisiyle paylaşan, bir mutlu ve seçkin azınlık yaratan siyaset anlayışını reddediyoruz.
AK Parti sözde Genel Başkanı, her seferinde faiz lobileriyle mücadele ettiğini söyler, ‘Faiz lobisine haddini bildiririm, bizi tehdit edemez, ümüğünü sıkarız’ demişti. Peki, şimdi o beyefendiye sormak lazım, 15 yılda faiz lobisine 600 katrilyon lira aktardın mı aktarmadın mı?” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ