Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

CHP’li Vekil Şahin, sorunu Bakan Koca’ya aktardı

CHP’li Vekil Şahin, sorunu Bakan Koca’ya aktardı
  • 29.01.2020
  • 474 kez okundu

Tıbbi Cihaz Sektörü Finansal Krizde, Önleminiz  Var mı?

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, tıbbi cihaz sektöründe kriz yaşandığını kaydederek, finansal sıkıntının aşılması için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan soruna eğilmesini istedi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Av.Suzan Şahin, tıbbi cihaz ve malzeme sektörünün içinde bulunduğu finansal krize çözüm aranması gerektiğini belirterek, konuyu TBMM gündemine taşıdı.
CHP’li Vekil Şahin, ağırlıklı olarak kronik hastalara hizmet veren, tıbbi cihaz ve ortopedi ürünleri satan tıbbi cihaz satış merkezlerinin çeşitli sorunları bulunduğunu, ayakta tedavide uygulanan malzemeleri satan tıbbi cihaz satış merkezleri, kendi içerisinde solunum, ortopedi, yara bakım gibi birçok alanda uzmanlaşmış firmaları da barındırdığını, ancak tıbbi cihaz satış merkezlerine yönetmelik ile getirilen sorumlu müdür, satış tanıtım elemanı, klinik destek elemanı ve m2 gibi zorunluluklar yanında, eczanelere de tıbbi cihaz satış yetkisi verilmesi ile beraber haksız rekabetin de önünün açıldığını söyledi.
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede, “Eczanelere yönelik bu zorunlulukların olmaması, birçok tıbbi cihaz satış merkezini iflasın eşiğine getirmiştir. 150 milyar liralık sağlık pazarının yüzde 7-8’ini oluşturan tıbbi cihaz sektörü, finansal krizdedir. Sağlık Bakanlığı, tıbbi cihaz sektörünü görmeli, taleplerini karşılamalıdır” dedi ve daha sonra şu soruları sordu:
1. 2014-2020 yılları arasında iflas eden tıbbi cihaz satış merkezi sayısı nedir?
2. Tıbbi cihaz ve ortopedi ürünlerinin satışı konusunda, eczaneler ile tıbbi cihaz satış merkezleri arasındaki haksız rekabetin önlenmesi için düzenleme yapılacak mıdır? Yapılacak ise bu düzenlemeler neler olacaktır?
3. Tıbbi cihaz satışı konusuna tıbbi cihaz satış merkezine getirilen zorunluluklar, eczanelere de getirilecek mi? -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ