Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,23 / Satış: 9,27

CHP’li Vekil Tarlada

CHP’li Vekil Tarlada
  • 28.09.2020
  • 251 kez okundu

 

Milletvekili İsmet Tokdemir, Amik Ovası pamuk tarlasında; Ziraat Odası, Çukobirlik, Sulama Kooperatifi temsilcileri ve üreticilerle mesaj verdi:

Yerli ve Milli, Üreten Çiftçiyi Destekle Olur…

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, doğup büyüdüğü Reyhanlı ilçesinin pamuk tarlalarından hükümete önemli mesajlar verdi.
Beraberinde; Reyhanlı Ziraat Odası, Sulama Kooperatifi ve Çukobirlik temsilcileri ile pamuk üreticileriyle birlikte Amik Ovası’nda pamuk tarlasında basın toplantısı düzenleyen Tokdemir, hükümete, yerli ve milliliğin ancak üreten çiftçiyi destekle olabileceği mesajını verdi.
Milletvekili İsmet Tokdemir, Amik Ovası pamuk tarlasından, çiftçiler ve temsilcileri önünde şu mesajları verdi:
“Türkiye’nin en verimli topraklarından, Amik Ovamızda; Ziraat Odası, Çukobirlik ve Sulama Kooperatifi Başkanları, STK temsilcileri ve pamuk üreticisi çiftçilerimizle birlikte, seslerini duyurma adına, pamuk tarlasında bir araya geldik.
Elektrik, mazot, gübre ve ilaçlama gibi kalemlerdeki yüksek girdi maliyetleri, çiftçilerimizi çıkmaza sokuyor. Bitirilmeyen barajdan su alamayan çiftçilerimiz, derin kuyulardan elektrik gücüyle yüksek maliyetlerle sulama yapmak zorunda kalıyor. 3 yıldır 80 kuruş olan destekleme fiyatı ve yüzde 4’lük kesinti ivedilikle düzeltilmeli ve en az 1 buçuk liraya yükseltilmelidir. 2 yıl üst üste pamuk eken üreticiye 3.yıl destekleme verilmediği gibi, üst sınır olarak da, 500 kilonun üstüne destekleme primi yok. Bu yüzden, geçen yıl ülkemizde 580 bin hektar olan pamuk alanı bu yıl 380 bin hektara geriledi.
Pamuktaki yanlış ithalat rejimi, çiftçilerimizi bu üründen uzaklaştırıyor. İthal ettiğimiz 1 milyon ton pamuğun 158 bin tonunu, kriz yaşadığımız ve pamuk ülkesi olmayan Yunanistan’dan ithal ettik.
Yerli ve milli olmak, üreten çiftçilerimizi desteklemekle olur. Beyaz altınımız, stratejik ürünümüz pamuk, ne yazık ki hak ettiği değeri bulamıyor. Acilen, çiftçilerimizin üretim şartları, girdi maliyetleri, banka ve kooperatif
borçları ve ithalat rejimi üreticinin lehine olacak şekilde revize edilmelidir. Pamuğun önemini, doğarken pamuklu beze sarılıp, öldüğümüzde de pamuklu kefene sarıldığımızı hatırlatarak vurgulamak isterim.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ