Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

CHP’nin Mavi Marmara Önerisi:

CHP’nin Mavi Marmara Önerisi:
  • 18.05.2018
  • 795 kez okundu

Meclis’te Reddedildi

İskenderunlu Cengiz Akyüz’ün de öldürülen isimler arasında olması sebebiyle Hatay kamuoyu tarafından da uzunca bir süre yakından izlenen Mavi Marmara konusunda TBMM gündemine taşınan ‘öneri’ reddedildi!

İsrail’le ‘Mavi Marmara’yla ilgili yapılan sözleşmenin yürürlükten kaldırılmasına ilişkin yasa teklifinin ivedilikle gündeme alınması önerisi reddedildi. Meclis’teki AKP’lilerin oylarıyla reddedilen CHP önerisine ilişkin önceki gün grup toplantısında konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “İsrail ile Mavi Marmara dolaysıyla yapılan sözleşme bizim onurumuza dokunuyor. İsrail ile yapılan 20 milyon dolarlık onur kırıcı sözleşmeyi ön gören kanunu derhal iptal edeceğiz etmeliyiz. Üç şart vardı; Gazze’de abluka kalkacak, kalkmadı, tazminat verilecek ve özür dilenecek. Ne tazminat verdiler ne özür dilediler. O zaman bu katliam sonrası yapacağımız ilk iş bu kanunu derhal iptal ettirmektir” demişti.
İskenderunlu Cengiz Akyüz’ün de öldürülen isimler arasında olması sebebiyle Hatay kamuoyu tarafından da uzunca bir süre yakından izlenen “Mavi Marmara” sürecine eklenmek istenen önergeye tepki gösteren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, sözleşmenin iptalini isteyen Kılıçdaroğlu’na, “Böyle bir durumda fırsatçılık yapılması doğru bir yaklaşım değil” yanıtını vermişti.
-NE OLDU?-
Gazze’ye insanı yardım taşıyan Mavi Marmara gemisi, 27 Mayıs 2010’da Antalya’dan yola çıkmıştı. Abluka altındaki Gazze’ye, 30 ülkeden 700 aktivistin yanısıra gıda, yiyecek, giyim, tıbbi ve inşaat malzemeleri taşıyan gemi, 30 Mayıs gecesi İsrailli komandoların baskınına uğramıştı. Helikopterlerle gemiye inen İsrailli komandolar, 10 aktivisti öldürürken 60 kişiyi de yaralamıştı. Türkiye baskından sonra İsrail’le diplomatik ilişkiler kesmişti. Ölenlerin yakınları İsrail’den tazminat talebiyle Türkiye’de dava açmıştı. Türkiye ile İsrail’in Temmuz 2016’da ilişkileri normalleştirmeye karar vermesinin ardından varılan anlaşmada İsrail, mağdurların yakınlarına 20 milyon dolar ödemeyi, Türkiye de İsrailliler aleyhindeki davaları düşürmeyi taahhüt etmişti. İsrail Eylül 2016’da parayı göndermiş, 20 milyon dolarlık tazminatın Adalet Bakanlığı hesabına yatırıldığı belirtilmişti. Mavi Marmara ailelerineyse dokuz ayın ardından ödeme yapılmıştı.
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ