Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,32 / Satış: 8,35
€ EURO → Alış: 9,88 / Satış: 9,92

CHP’nin yeni İl Başkanı Parlar, ümitli:

CHP’nin  yeni İl  Başkanı  Parlar,  ümitli:
  • 25.02.2020
  • 1.028 kez okundu

Çaresi Yok, Kazanacağız, İktidar Olacağız

CHP’de Hatay İl Başkanlığı’na seçilen Hasan Ramiz Parlar, ülkenin, tarihinde bugüne kadar hiç yaşamadığı kadar ağır iç ve dış sorunlarla karşı karşıya kaldığını ve bu sorunların çözümünün ancak CHP iktidarı ile mümkün olabileceğini kaydederek, “Çaresi yok, kazanacağız. CHP’yi iktidara taşıyacağız” dedi.
Pazar günkü İl Kongresi’nde konuşan Dr. Hasan Ramiz Parlar, bu kongrenin, Partinin iktidara yürüyüş kongresi olması dileğinde bulunduktan sonra, ülkenin içinde bulunduğu olumsuzlukları şöyle aktardı:
“Bugün Türkiye, tarihinde hiç yaşamadığı kadar ağır iç ve dış sorunlarla karşı karşıyadır. Başta konomi ve demokrasi olmak üzere; Eğitimde, sağlıkta, yargıda, basında, dış politikada ve genel olarak toplumsal ve kamusal alanın tamamında topyekûn bir kriz hali yaşıyoruz. Vatandaş, aşırı hayat pahalılığının getirdiği ağır yükün altında ezilmekte, emeği ile geçinen dar gelirli kesim, yoksulluk, hatta açlık sınırının altında yaşam savaşı vermektedir. İşsizlik, her geçen gün artmakta, iş arayan üniversite mezunu gençler, atanamayan Öğretmenler ordusu çığ gibi büyümektedir.
Açlıktan intihar eden insanların ülkesi olduk. Gün geçmiyor ki, bir açlık intiharı haberi ile sarsılmayalım. Daha dün, burnumuzun dibinde bir yurttaşımız ‘çocuklarım aç’ diye feryat figan kendini yakarak yaşamına son verdi. Acısı halen yüreklerimizde kor gibi.
Kadına şiddet ve kadın cinayetleri başta olmak üzere, toplumsal şiddet her geçen gün artmaktadır. İktidarın duyarsızlığı, saldırganlığı cesaretlendirmektedir.
Ülkemizin en köklü en eski yardım kurumlarından Kızılay’da ortaya çıkan usulsüzlük ve yolsuzluklar, kamuda yolsuzluğun ve çürümüşlüğün tahmin dahi edilemez boyuta geldiğinin açık bir göstergesidir. Pervasızlık ve gözü dönmüşlük öyle bir noktadadır ki, ‘ne istediler de vermedik’ diyenler, bugün utanmadan-sıkılmadan, Cumhuriyet Halk Partisi’ni FETÖ’ nün siyasi ayağı olmakla suçlar hale gelmiştir.
Her türlü muhalefeti aşağılayan ve ötekileştiren iktidar, adeta toplumu kutuplaştırmakta, hatta düşmanlaştırmaktadır. Dış politikada topyekûn bir bozgun yaşıyoruz. Ortadoğu bataklığına saplandık kaldık. Suriye yetmiyormuş gibi, Libya’daki iç savaşa da dahil olduk. ‘Yurtta Ve Dünyada Barış’ anlayışıyla yürüttüğümüz dış politika, bugün tamamen tersine gönmüş durumdadır. Türkiye’nin kaderi, getirdikleri ucube bir sistemle, tek adamın insafına ve iki dudağı arasına mahkum edilmiştir. Demokrasinin ve hukuk devletinin temeli olan güçler ayrılığı ortadan kaldırılmış, parlamento işlevsiz kılınmış, yargı bağımsızlığı yok edilmiştir. Çevresine ve doğasına sahip çıkma gayesiyle başlayan ve dayanışma duygusuyla büyüyen masum Gezi Davası’nda yaşadıklarımız, yargının içine düştüğü durumu göstermesi bakımından ibret vericidir. Aylarca, yıllarca hapis yatmış insanların beraat etmesine sevinsek mi, üzülsek mi, bilemedik. Geç de olsa adalet tecelli etti. ‘Buna da şükür’ deyip teselli mi olacağız, yoksa yargının içine düştüğü içler acısı haline bakıp, kahır mı olacağız?”
-İKTİDAR YÜRÜYÜŞÜ-
Konuşmasının ikinci bölümünde, CHP’nin iktidar yürüyüşü ve nasıl iktidara gelecekleri, ne yapacaklarıyla ilgili bilgi veren CHP’nin yeni İl Başkanı H.Ramiz Parlar, içinde bulunulan sorunların çözümünün eğitimle doğrudan ilgili olduğunu kaydetti ve şöyle devam etti:
“Ne yazık ki, Bilimsellikten ve akıldan uzak bugünkü eğitim sistemimiz, Yüzlerce vatandaşımızın yaşamına mal olan doğal felaketleri dahi çocuk yaşta evliliklerin yasaklanmasına bağlayan profesörler yetiştirir hale gelmiştir.
Bu acı tablo karşısında, ‘Eğitim; bir ulusu ya özgür, bağımsız ve yüksek bir toplum olarak yaşatır, ya da tutsaklığa ve düşkünlüğe sürükler’ veciz sözüyle Atatürk’ü bir kez daha saygıyla anmadan geçemeyeceğim. Türkiye, böyle bir tabloyu hak etmiyor değerli dostlarım. Ülke yönetilememekte, adeta savrulmakta, bir meçhule doğru sürüklenmektedir. Umutlarımızı söndürmek, bizleri susturmak, sindirmek istiyorlar. İktidar yandaşlarına dahi bu böyle gitmez dedirten günlerden geçiyoruz. Buna karşın, bu karanlık dönemden çıkışı Cumhuriyet Halk Partisi’nde gören, ‘Yurtta barış, dünyada barış’ diyen, özgür, eşit ve insanca yaşama hakkı için mücadele eden, sözde değil özde demokrasi isteyen, hak, hukuk ve adalet arayan, akla ve bilime dayalı, çağdaş ve eşit eğitim hakkı isteyen ve artık, ‘bu iktidar, bu düzen değişmeli’ diyen tüm yurttaşlarımıza karşı, Cumhuriyet Halk
Partililer olarak hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir.
Bu iktidarın akıl almaz yanlışları sonucunda, artık yönetilemez hale gelen ülkemizi bu durumdan kurtaracak yegane Parti, Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Bugünkü kongremizin, bu sorunlarla baş edecek ve Hatay’ı geleceğe taşıyacak yeni ve güçlü kadroları yaratacağına olan güvenim tamdır. Bugün burada, siz değerli delegelerin Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidara taşıyacak kadroları iş başına getireceğine yürekten inanıyorum. Çok yakın geçmişte, ilçelerimizde gerçekleştirmiş olduğumuz kongrelerde şahit olduğumuz o güzel tablolar, bu inanç ve ümidimi daha da artırmıştır.
İl kongremizin de, ilçe kongrelerimiz gibi örnek bir demokrasi şöleni şeklinde tamamlanacağından eminim.
Değerli kongre delegeleri, saygıdeğer Cumhuriyet Halk Partililer… Siyaseti, doğasında var olan ‘medeni rekabetin’ ve ‘bayrak yarışının’ dışına çekerek, kişisel ve özel çıkarlar uğruna iftira, yalan ve çamur atma aracı haline getirmek, ancak ahlak ve erdemlilik temeli üzerine kurulmuş olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluş felsefesini anlamayanların başvuracağı bir yoldur. Benim siyaset ve ahlak anlayışımda riya, iftira ve yalana yer yoktur. Benim siyaset ve ahlak anlayışımda, halkın taktiriyle iş başına gelenler, özel çıkarlarını Partinin ve vatandaşın hak ve çıkarlarından üstün tutamaz.”
CHP’nin yeni İl Başkanı Dr.Parlar, konuşmasının son bölümünde, seçilmeleri halinde yapacaklarıyla ilgili de şunları anlattı:
“Aydınlık ve mutlu bir gelecek için Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidara taşımak üzere çıktığımız bu yolda, büyük bir seferberlik ruhuyla birbirimize sımsıkı sarılacak ve çok çalışarak ilk seçimde partimizi iktidara taşıyacağız. Her koşulda, her zaman ve her durumda, Partililerimizin yanında ve toplumun içinde olan bir yönetim anlayışı sergileyeceğiz. Toplumun her ferdini kucaklayarak, Partimizin projelerini mahalle-mahalle, sokak- sokak, ev- ev dolaşarak en doğru şekilde anlatacak ve kurtuluşun Cumhuriyet Halk Partisi’nde olduğuna vatandaşımızı ikna edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi gibi köklü bir Partiyi ve büyük bir camiayı temsil ettiğimizi hiçbir zaman unutmayacağız. Her üyemizin seçme ve seçilme hakkını özgürce kullanabileceği demokratik ortamı oluşturmak için çalışacağız. Hiçbir Partilimizin, bu Partide hakkının ve emeğinin ziyan olmaması ve göz ardı edilmemesi için çalışacağız. Kavgacı olmayacağız. Ancak halkımızın ve Partililerimizin hak ve çıkarlarını korumak için mücadeleden de asla geri adım atmayacağız.
Cumhuriyet Halk Partisi’ni yönetmeye, işte bu anlayışla talibiz. Eğer bana ve arkadaşlarıma bu görevi verirseniz,
Partimizin zaferleri için var gücümüzle çalışacağımıza söz veriyorum. Çaresi yok kazanacağız ve Cumhuriyet Halk Partisi’ni iktidar yapacağız. Ben; Partime, liderime ve Partililerime inanıyor ve güveniyorum. Mutlaka kazanacağız.
Bu yolda bugüne kadar gece gündüz demeden büyük özveri ile çalışan, emek veren, alın teri döken İl Başkanlarımıza ve örgütlerimize, İlçe Başkanlarımıza ve örgütlerimize, Kadın Kollarımıza, Gençlik Kollarımıza, Partimizin cefakar, vefakar, yılmaz, yorulmaz gönüllülerine teşekkür ediyor, minnet ve şükranlarımı sunuyorum.
Kongremizin her kademesine aday olan tüm arkadaşlarımı kucaklıyor ve hepsine yürekten başarılar diliyorum.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ