Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Çiftçiye ilaç olacak Gölet Projesi…

Çiftçiye ilaç olacak Gölet Projesi…
  • 09.09.2019
  • 399 kez okundu

Milletvekili Kaşıkçı’dan

“Sulama birliklerinin kullanmış oldukları aylık enerji faturaları artık ödenemez duruma gelmiştir” diyen MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı: “Yapılacak olan gölet, çiftçinin üretim maliyetini düşürecek, ihtiyaç olduğu her anda su alınabilecektir.”

Hatay çiftçisinin Meclis çatısı altında dile gelen sorunlarını birçok platformda gündeme taşımasıyla dikkati çeken MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Erzin çiftçisinin maddi yükünü alması beklenen Gölet Projesi ile ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye bir soru önergesi gönderdi. Kaşıkçı, önergede, “Erzin’de kesin olarak ihtiyaç duyulmaktadır” dedi.
-ÖDENEMEZ DURUMDA-
MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, gönderdiği soru önergesinde şunlara değindi:
“Türkiye’de, narenciye üretiminin merkezi sayılabilecek bölgelerden biri Hatay’ın Erzin ilçesidir. Bu bölgede, tarımda sulamalar, Sulama Birlikleri ve Kooperatifler marifetiyle, su kuyuları kullanılarak yapılmaktadır. İlçede yer alan üç sulama birliğinde en fazla 2200 ortak tarafından yaklaşık 84000 dönüm arazide sulama yapılmaktadır. Su fiyatları, saatte 57 TL ile 75 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Enerji giderleri ise çiftçinin maliyetlerinin yükselmesinin en önemli nedenidir. Sulama birliklerinin kullanmış
oldukları aylık enerji faturaları artık ödenemez duruma gelmiştir.”
-MALİYET DÜŞECEK-
Yapılacak çalışmanın maliyeti de ciddi anlamda düşüreceğini söyleyen Lütfi Kaşıkçı, şöyle devam etti:
“Başlamış Köyü sınırları içerisinde yer alan, Devlet Su İşleri tarafından da yer tespiti yapılmış olan bir Gölet’e kesin olarak ihtiyaç duyulmaktadır. Bu Gölet; yağmur suları, kar suları ve yer yer kaynak sularının beslemesiyle, su birikimine oldukça elverişlidir. Yapılacak olan Gölet, çiftçinin üretim maliyetini düşürecek, ihtiyaç olduğu her anda su alınabilecektir. Gölet suları, dinlenmiş ve güneş görmüş olduklarından, tarımsal sulamada daha yararlı olacaktır.
Bu kapsamda; Erzin ilçesi başlamış köyünde yapımı düşünülen bir Gölet Projesi var mıdır? Varsa, planlama ve Projesi ne zaman bitecek ve inşaat ihalesi ne zaman yapılacaktır?” -Mutlu Yanık-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ