Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

‘Ciğerlerimiz kesilmesin…’

‘Ciğerlerimiz kesilmesin…’
  • 21.03.2018
  • 989 kez okundu

AÇKD Başkanı Selda Asker, binlerce yılda oluşan ormanlarımızın, yanlış politikalar sonucu yok olma riskiyle karşı karşıya kaldığına vurgu yaptı …

Antakya Çevre koruma Derneği Başkanı Selda Asker, Orman Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, binlerce yılda oluşan ormanlarımızın, uygulanan yanlış politikalar sonucu yok olma riskiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi, Mutlu ve sağlıklı nesiller ancak sağlıklı bir çevrede yetişir. Var olan ormanlarımızın korunması ve yeni ormanların oluşturulması, geliştirilmesi, ciğerlerimizin kesilmemesi umuduyla” mesajını verdi.
Ormanlarımızın miktarı azaldı …
Her sene 21 Mart’ın “Dünya Ormancılık Günü” ve takip eden haftanın “Orman Haftası” olarak kutlandığını hatırlatan AÇKD Başkanı Selda Asker, ormanların dünyanın ve bulundukları ülkelerin en büyük zenginlik kaynağı ve akciğerleri olduğunu vurguladı ve şunlara değindi: “Orman yaşam için; hava gibi, su gibi ihtiyaç duyduğumuz bir kaynaktır. Doğa zincirinin içinde; her biri doğal dengenin bir parçası olan binlerce bitki ve hayvan türünün de yaşam alanıdır. Kişisel çıkarlar uğruna acımasızca yakılamayacak, kesilmeyecek, işgal edilemeyecek kadar değerlidirler. Çölleşmeden, kuraklıktan, toprak kaymalarından, iklim değişikliğinden ve onun yıkıcı etkilerinden söz ettiğimiz bu günlerde; bunları yavaşlatacak en önemli etkenin ormanlar olduğunu hafızalarımıza kazımalı ve unutmamalıyız. Aksi taktirde, Dünyamızda, ülkemizde çölleşmekten kurtulamaz.
Ormanların yapısı değişince, hastalıklar ve buna bağlı olarak ölümler de değişti. Ahiret yolculuğuna çıkan tabutların içinde yatanların, kanserden gidenlerin sayısı o kadar çok arttı ki kanıksamaya başladık. Uzmanlar, bunun nedeni olarak ta, kimyasal zirai ilaçlar ve kirli sanayinin tüm doğal yaşam varlıklarımızı kirleterek yok etmesi sonucu olduğunu bilimsel çalışmalarla ortaya koydular. Binlerce yılda oluşan ormanlarımız uygulanan yanlış politikalar sonucu yok olma riskiyle karşı karşıya. Ormanlarımızın miktarı azaldı. Ormanlar da doğal seslerin yerini, ağır iş makineleri ve patlayan dinamitlerin sesi aldı. Yok olan yerler yapılaşmaya, vahşi madenciliğe, taş ocaklarına, beton santrallerine teslim edildi. Gelişmiş ülkelerin terk ettiği kirli sanayi bizlere aş, iş diye geldi.”
Bilim ve hukuka uygun projeler hayata geçirilmeli …
Ormanlara en büyük zararın insanlardan geldiğine dikkat çeken AÇKD Başkanı Selda Asker, açıklamasının sonunda şunlara yer verdi: “Bir sigaranın söndürülmeden atılması, piknik ateşinin sıçraması, atılan bir cam bir kaç dakika içerisinde koskoca bir orman alanının yanıp kül olmasına neden olur. Yanan ormanın yerine yenisinin yetiştirilmesine bir insan ömrü yetmez.
Ormanlara zarar vermek, ceza yasalarımıza göre suçtur. Orman suçları bağışlanamaz suçlardandır.
Anayasamızın 169. maddesinde yer alan ‘Ormanlara zarar verebilecek hiç bir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez’ hükmünü bir kez daha hatırlatırken, ormanları korumanın da her vatandaşın sosyal bir görevi olduğu unutulmamalıdır.
Tüm siyasilerin dilinden düşmeyen temiz hava, temiz toprak, temiz su ve yaşanabilir bir şehir sloganı söylemden öteye geçmedi. Daha yaşanabilir şehir doğal varlıkların varlığı ve korunmasıyla olur. Ne yazık ki, sloganla söylemle olmuyor. Son 60 yıldır olmamış. Yine olmaz. Daha yaşanabilir bir şehir için, bilim ve hukuka uygun projelerin hayata geçirilmesi, orman alanlarının korunması ve özellikle şehir içinde ağaçlı alanların oluşturulmasıyla olacaktır.
Mutlu ve sağlıklı nesiller ancak sağlıklı bir çevrede yetişir. Var olan ormanlarımızın korunması ve yeni ormanların oluşturulması, geliştirilmesi, ciğerlerimizin kesilmemesi umuduyla ‘Orman Haftası’ kutlu olsun.”  -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ