Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

Cilvegözü yetmiyor! Daha çok kapı gerek

Cilvegözü yetmiyor! Daha çok kapı gerek
  • 08.04.2021
  • 713 kez okundu

Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır’ın Hatay ziyareti, Suriye’ye açılan tek sınır kapısı durumundaki Cilvegözü’nün bu anlamdaki yetersizliğini gündeme taşıyacak. Bozkır, Hatay ziyareti öncesinde yaptığı tespitlerini, TBMM’de Milletvekilleriyle paylaştı.

10 Nisan tarihinde, Hatay’da, kuzeybatı Suriye’ye yönelik icra edilen BM sınır-ötesi insani yardım operasyonlarını ziyaret etmesi ve bir geçici barınma merkezinde incelemelerde bulunması beklenen Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, bu ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu.
TBMM’de Milletvekillerine bilgi veren Bozkır, şöyle konuştu:
“Hatay’da, inşallah, hem Suriye’deki son derece sıkıntılı durum hakkında bir mesaj verme imkânı bulacağız, hem de misafir ettiğimiz Suriyeli kardeşlerimizin durumu, insani yardımlar, hudut kapılarının ne kadar sıkıntılı bir şekilde görev ifa ettiği ve neden daha fazla hudut kapısı olması gerektiği mesajını vereceğim.
Son birkaç ay zarfında 3 kez Suriye’yle ilgili topladık. Suriye’deki insani yardımlar, insan hakları ihlalleri, Suriye’nin durumu, insani yardımların geçişi konusunda çeşitli toplantılar yaptık. Hatay’a gidişimde, bir anlamda bu çekilen sıkıntıları bir kez daha dünya gündeminde tutmak ve de ülkemizin bu mültecilere gerçekleştirdiği yardımları ve bu çok sayıda insanın, düçar durumdaki insanın karşı karşıya kaldığı bütün sorunlara karşı ne kadar önemli bir başarı elde edildiğini ve ne kadar büyük fedakârlıklarla bu noktaya gelindiğini bir kere daha orada vurgulama imkânını bulacağız.”
-ACİL YARDIM-
Acil yardımların bölge adına önemli olduğunun bilgisini de veren Bozkır, eldeki rakamları paylaştı.
“Suriye’deki 4,1 milyon nüfusun 2,8 milyonu, günlük acil insani yardıma muhtaç durumda ve bunun için de mutlaka bu kapıların 4 kapıya tekrar çıkarılması, sadece Cilvegözü’ndeki insani yardımlarla yetinilmemesi önem arz ediyor. Yoksa burada, Kuzeybatı Suriye’de, açlıktan ölen ve dünyanın acı duyacağı, utanç duyacağı tablolarla karşılaşmamız söz konusu olabilecek.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ