Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,80 / Satış: 6,83
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Çocuğum Neden Toprak Yiyor?

Müge Çakırkaya
Müge Çakırkaya
  • 19.02.2018
  • 2.320 kez okundu

Pika, bir kişide yenemeyecek maddelerin sürekli olarak arzulanması şeklinde görülür. Arzulanan ve tüketilen maddeler kişinin yaşıyla değişir. Çocuklar; tutkal, hayvan dışkısı, kum, böcek, yaprak veya taş gibi maddeleri tüketirken, genç ve yetişkinler ise kil, çamaşır deterjanı ve toprak gibi maddelere yönelebilirler. Pika en çok küçük çocuklar ve hamile kadınlarda görülür.
Pika da arzulanan maddeler, vitamin veya mineral yetersizliğinden kaynaklanabilir. Yalnız yiyecek olmayan maddelerin tüketimi, bağırsak duvarının hasar görmesi ve delinmesine, zehirlenme ve ölüme kadar varabilen ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Pika gelişiminin mekanizması halen belirsizdir. Sosyal, kültürel, psikolojik, biyolojik ve davranışsal faktörlerin karışımına bağımlı görünmektedir. Pika ve demir eksikliği arasında önemli bir ilişki bulunmasına rağmen, demir eksikliğinin pikaya neden olup olmadığı veya pika tarafından oluşturulan diyetteki anormalliklerin demir eksikliği oluşturup oluşturmadığı tartışmalıdır. Pika, kurşun zehirlenmesinin, yetersiz büyüme, bağırsak tıkanıklığı ve perforasyonu, bağırsak paraziti enfeksiyonu ve aneminin önemli nedenlerinden biri olabilir. Türkiye ve İran’da ağır anemi, cücelik, hipogonadizm (erkekte testis, kadında yumurtalıklar tarafından salgılanan seks hormonlarının yapımının yetersizliğidir.) ve hepatosplenomegaliyle (karaciğer- dalak büyümesi) karakterize bir jeofaji (toprak yeme hastalığı) sendromu bildirilmiştir. Bu bozukluk, düşük sosyoekonomik sınıflarda ve psikolojik ve zihinsel problemi olan çocuklarda daha yaygın olarak görülmektedir.

Pikası olan okul öncesi dönemi çocuklarda demir eksikliği, anemi ve bağırsak parazitleri sıklığını tespit amacıyla 1-6 yaşları arasında yapılan araştırmaya göre; Pika ve anemisi olan çocuklarda demir eksikliği %85,2 oranında bulunmuştur. Çocukların % 62‘ sinde bağırsak paraziti görülmüştür. Demir eksikliği ve aneminin ağırlığı ile pika süresi arasında önemli bir ilişki bulunmuştur. Demir eksikliği olan çocukların %,79′ unda demir ilacı desteği ile tedaviden sonra pika kaybolmuştur. Bu çalışma, pikalı çocuklarda demir eksikliği ve aneminin oldukça yaygın bulunduğunu göstermiştir.

Çocuklarda görülen vitamin eksiklikleri özellikle demir ve çinko eksiklikleri doğru beslenme yöntemi ile yeterli değilse takviyelerle desteklenmelidir. Doktor takibi dışında çocukların yeme davranışları ve sosyal davranışları her zaman gözlenmelidir. Demir içeriği yüksek besinler; et ürünleri, balık ve ürünleri, yumurta, baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru yemiş, kuru meyve, pekmez günlük beslenmede ılımlı miktarlarda yer alırsa demir eksikliği dolayısıyla pika görülmez.

-Müge Çakırkaya-

[email protected] telefon: 0-534- 858 80 08

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ