Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

Çocuklara Hitap Şekliniz Nasıl Olmalı ?

gizem turan
gizem turan
  • 23.08.2017
  • 3.105 kez okundu

Çocuklarınıza veya diğer çocuklara seslenişiniz çok önemlidir. Onların psikolojisini olumsuz etkileyen hitap şekillerinden kaçınınız.Nedir bu hitap şekilleri ?

Mutlaka çocuklara veya çocuğunuza aşkım,cicim,bitanem,sincabım gibi hitaplarda bulunuyorsunuzdur. İşte bu hitap şekilleri çocuğun kişisel,dilsel,karakter gelişimini olumsuz etkileyebilir. Çocuklarınıza veya diğer çocuklara yaşına hitap eden cümlelerle seslenmeniz onun kişisel gelişimi ve karakter oluşumu için daha sağlıklı olacaktır.

Çocuklarınıza benim aşkım benim böceğim diye seslenmeniz çocuğun rol karmaşası yaşamasına neden olabilir.

Çocuğunuza argo içeren kelimelerle (salak,gerizekalı) seslenmeniz çocuğun diğer bireylere aynı şekilde seslenmesine neden olabilir. Aynı şekilde size seslenmesine de neden olabilir.

Çocuklarınıza sevgi göstermeniz bu sözcükleri söylerek olmayacağı gibi ruhunu okşayan sevdiğinizi belirtecek davranışlar göstermeden de olmaz elbette.

Çocuğunuza benim güzel evladım,başarılı oğlum benim, annesinin güzel kızı gibi seslenişlerde bulunmanız daha doğru bir tercih olacaktır.Çocuklarınıza veya diğer çocuklara lakap takmak doğru bir davranış değildir.

Mesela kardeşiyle kavga eden çocuklarınıza tom ve jerry diye hitap etmeniz hoşuna gitmeyebilir.Yada kilolu olduğu için ona Lakap takmanız çocuğun özgüvenini kırabilir ve hoşuna gitmeyebilir.

Çocuğun özgüvenin kırılmasıyla birlikte çocukta nefret duygusu uyandırabilirsiniz.Çocuğunuza seslenişiniz onun gelişimini olumsuz etkileyebilir.Hitap şekli Bu yüzden çok önemlidir..

PSİKOLOG
GİZEM TURAN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ