Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı

gizem turan
gizem turan
  • 29.07.2017
  • 3.384 kez okundu

Teknolojinin insan hayatına getirdiği birçok faydası var. Ancak bireyin teknoloji kullanımı üzerinde kontrolünü kaybetmesi, sınırsızca kullanması çok ciddi zararlara neden olabilir. Çocuklarda da bu durum böyledir. Teknoloji bağımlılığı diğer bağımlıklarda olduğu gibi kişinin bağımlısı olduğu teknolojiye ulaşamadığında kontrolünü kaybettiği, yoksunluk hissettiği bir durum olarak tanımlanır. Çocuklarımızda teknoloji bağımlılığı günlük aktivitelerine sekteye uğratacak hal aldığında bağımlılık kazanmış olduğunu söyleyebilirim. Ve bunun gibi birçok belirtileri olabilir.

Çocuğunuzun birkaç dakika diyerek saatlerce internette zaman harcaması, interneti kullanmak için yemek öğünlerinden, derslerinden ödün vermesi, bilgisayar başında olmadığı durumda öfkeli olması gibi durumlar söz konusuysa çocuğun bağımlılık kazandığı söylenebilir. Teknoloji bağımlılığının çocukta yol açtığı fiziksel ve sosyal şikayetler oluşabilir. Gözlerde yanma, boyun kaslarında ağrı ve sertleşme, akademik başarıda düşüş, uyku bozuklukları gibi…

Çocuklar akranlarıyla sosyal aktiviteleri yapamayacak duruma gelip bilgisayar, tablet, telefon ve diğer sosyal medya gezintilerini engelleyemeyecek hal aldığında aileler bu durumda çocuklarını teknolojiden, internetten uzaklaştırmak için çocuklarına çeşitli olanaklar sunmalıdır. Bu olanaklar sosyal aktivitelerini yerine getirmesi halinde sevdiği şeyleri kazandırmak gibi…

İdol alınan anne baba teknolojiyi kullanması konusunda kendine hak görüp çocuğuna hak görmeme düşüncesini yanlış bulmaktayım. Ebeveynler çocuğun aşırı ve kontrolsüzce kullandığı bağımlısı olduğu teknoloji ile ilgili çocuğuna belirli bir zaman diliminde kullanması için olanaklar sunabilir. Okulöncesi çocuklarda bir saat ilkokul dönemi çocuklarında iki saatten fazla olmama şartı ile. Çocukların teknolojiyi aşırı kullanımını engelleyecek başka bir yol da bilgisayarı belli zaman dilimlerinde yetişkinlerin de çocukla ortaklaşa kullanabileceği bir ortama koymalarıdır. Bu şekilde çocuğun interneti hangi amaçla kullandığını takip etme olanağı sağlayacaklardır.

Anne babanın çocuğuna eğitimsel değeri olan ve gelişimine uygun olan oyunları önermeleri ve birlikte oynamaları da sağlıklı bir tercih olacaktır. Ebeveynler çocuklarıyla vakit geçirerek oyun oynayarak, teknolojik aletlerden uzak durmasını sağlayarak çocuğun yaşıtlarıyla ve aile içi bireylerle iletişimin güçlendirilmesini sağlayabilir. Anne babaların yaptığı hatalardan biri de çocukların interneti kullanımına ilişkin çocuğa uygulayamayacağı katı kurallar koymasıdır. Çocuğa aslında kötü bir şey yapmadığı internetin hayatında sosyal aktivitelerini engellediği konusunda ikna edip daha kontrollü kullanması sonucunda ödüllendirileceğini söyleyip bu şekilde çocuğa yardımcı olunmalıdır.

Unutmayın ki yetişkinlerin doğru yönlendirmesiyle mantıklı sınırlandırmalar koyması ile kullanılan bilgisayar ve internet çocukların gelişimini olumlu etkiler. Olumlu etkilerden faydalanmak çocuklarınız ve sizler için daha iyi olacaktır.

-Gizem Turan-

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ