Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,45
€ EURO → Alış: 9,98 / Satış: 10,02

Çocukluk Çağı Depresyonu

Ahmet Bostancı
Ahmet Bostancı
  • 08.04.2021
  • 146 kez okundu

Depresyon sadece yetişkinlerde görülen bir rahatsızlık olmamakla beraber çocuk ve ergenlerde de görülmektedir. Çocuklarda görülen depresyon basit bir üzüntüden öte bir durumdur ve çocuğun duygularını, düşüncelerini ve davranışlarını etkilemektedir. Peki çocukluk çağı depresyonu nedir ve nasıl ortaya çıkar? Çocukluk çağı depresyonu, depresyon duygularının kalıcılık gösterdiği, çocuğun yaşadığı stresi dışarı vurması ve çocuğun çeşitli işlevleri yerine getirme yeteneğini engelleyen bir rahatsızlıktır. Depresif çocuklar; üzgün görünümlü, ağlamaklı, yavaş hareket eden, monoton ve düşük ses tonuyla konuşan, kendilerini olumsuz olarak değerlendiren çocuklardır. Ayrıca okul başarısında düşme, konsantrasyon güçlüğü, baş ağrısı, karın ağrısı, halsizlik gibi fiziksel ve ruhsal belirtiler de bu kriterlere eşlik etmektedir. Unutulmamalıdır ki her çocuk farklıdır ve farklı belirtiler ortaya koyabilir. Bunun için bir çocuğun hareketlerinde ve genel duygu durumunda oluşan ani ve nedeni belirlenemeyen değişimler her zaman titizlikle ele alınmalıdır. Ailelerin öncelikle çocuklarının davranışlarını yakından izlemeleri, çocuklarının söylemlerine dikkat etmeleri, özellikle kendilerine zarar verecekleri yönündeki ifadelerini çok ciddiye almaları gereklidir. Böyle durumlarda ailelerin çocuklarına anlayışla yaklaşmaları, onu yargılayıcı bir tutum içinde olmamaları ve çocuğu yalnız bırakmamaları uygun olur.

Çocuklarda Yaşanan Depresyonun Farkı Nedir?
Çocuklar gelişim sürecindedir, her yıl hızlı geliştikleri için farklı yaşlarda çok farklı tepkiler görülmektedir. Depresyon farklı yaşlarda çok farklı belirtiler göstermektedir. Özellikle çocuklarda bu durum daha belirgindir. 4 yaşındaki çocuk da 11 yaşındaki çocuk da depresyon yaşar ancak belirtileri farklılık gösterir.

Çocukluk Çağı Depresyonun Nedenleri Nelerdir?
Çocukluk çağı depresyonu birçok nedene bağlı olarak gelişebilir.
– Ailede yaşanan çatışma ortamı ve huzursuzluk,
– Çocuğa karşı uygulanan baskı ve şiddet,
– Yeni bireylerin aileye katılması veya kayıp-yas sürecinin yaşanması,
– Çocuğun yaşadığı travmalar gibi nedenler çocukluk çağı depresyonunu ortaya çıkarabilmektedir.

Çocukluk Çağı Depresyonun Tedavisi
Depresyon geçiren çocuklarda erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Değerlendirme, psikoterapi ve ilaç desteğinden oluşan bir yardım bu çocukların yaşadıkları zorlukla baş edebilmeleri için gereklidir. Ebeveynler için danışmanlık hizmeti çocuklar için oyun terapisi bu süreçte etkili olmaktadır. Çocukların canlarını sıkan şeyleri fark edip, dile dökmeleri zordur çünkü kendilerini ifade etme yetenekleri henüz yetişkinler kadar gelişmemiştir. Bunun için oyun terapisi, kelimeler yerine oyuncakları koyarak/kullanarak çocukların kendilerini ifade edebilmelerine yardımcı olur. Böylelikle çocuklara kendi düşüncelerini, duygularını, ihtiyaç ve arzularını onların en doğal yoluyla yani oyunla ifade etme olanağını sağlamaktadır.
Erken teşhis ve tedavi unutulmamalı, kapsamlı bir değerlendirme ve tedavi için alanında uzman kişilerden destek alınmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ