Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Coğrafi işaret tescilinde de… Tescilin başvurusunda da…

Coğrafi işaret tescilinde de… Tescilin başvurusunda da…
  • 07.09.2020
  • 305 kez okundu

Son olarak ‘kağıt kebabı’ için tescil işlemini sonlandıran Hatay, iller arası rekabetin gerisinde kaldı.

Anadolu kentlerinin rekabetinde ilerleyen coğrafi işaretli ürün sayısı, Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan başvurular ve tescillerle beraber giderek artıyor. Şu ana kadar ki başvurularla beraber, coğrafi işaretli ürün sayısı 519’a ulaşırken, çiğ köftesinden şıllık tatlısına, eşkilisinden saç kavurmasına kadar 30 ürünü için onay alan Şanlıurfa, iller sıralamasında ilk sıradaki yerini koruyor. Şanlıurfa, coğrafi işaret tescilli ürün sayısını bir yıl içinde 27’den 30’a yükselterek iller sıralamasında liderliğini sürdürürken, 27 ürününü tescilleten Gaziantep ise 55 ürünü için onay bekliyor.
-7.ÜRÜN-
Hatay, illerin rekabetinde, sahip olduğu yöresel zenginliğinin ‘Coğrafi İşaret’ sürecinde ise beklenen sıralamanın gerisinde kaldı. Valilikler, belediyeler, sanayi ve ticaret odaları, ziraat odaları ve dernekler gerçekleştirilen coğrafi işaretlerin tescillenmesi başlığında şu ana kadar 6 ürünle yer alan Hatay, son olarak Antakya Kağıt Kebabı ile gündem olmuştu. Antakya Simidi için ne zaman başvuru yapılacağı ise merak konusu.
-LOGO-
Bu konuda yapılan açıklama, “Antakya Kağıt Kebabı ibareli tanımlanan logo ve mahreç işareti amblemi, ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde yer alır. Ürünün kendisi veya ambalajı üzerinde kullanılamadığında, Antakya Kağıt Kebabı ibareli logo ve mahreç işareti amblemi, işletmede kolayca görülecek şekilde bulundurulur” şeklinde. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ