Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

Çok Mesaj Var…

Çok Mesaj Var…
  • 22.10.2020
  • 430 kez okundu

HAMOK’un; Ermenistan’ın Azerbeycan’a saldırısından; orman yangınlarına, Anayasa değişikliği ile meslek odalarının bölünmesinden, Pandemi’ye ve daha birçok konuyla ilgili görüşleri…

Kısa Adı HAMOK olan Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu, dış politikadan iç politikaya, orman yangınlarından Pandemiye kadar, bir çok konuda görüş ve önerilerini açıkladı.
Yeni dönem sözcülüğünü üstlenen Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Cem Hüzmeli; 1993 yılında 4 oda bir araya gelerek kurdukları HAMOK’un bu yıl oda sayısını 15’e çıkartarak 27. yılını tamamlamanın onurunu yaşadığını bildirdi.
HDHO Başkanı Nebil Seyfettin’den dönem sözcülüğünü teslim alan Elektrik Mühendisleri Oda Başkanı Cem Hüzmeli; kurumsal yapıları ile başta ülkenin ve özelde ilimizin sorunlarını çözüm öneriyle birlikte gündeme taşımayı, halkın ve kamunun çıkarlarını savunmayı kendilerine ilke edindiklerini hatırlattı.
Kurulun amacını; meslek örgütleri arasında düzenli bir iletişim ortamı oluşturmak, ortak sorunlar ve amaçlar çerçevesinde koordinasyon sağlamak, bu yolla bilimsel ve mesleki platformların gelişmesine, demokratik ve organize bir toplum yapısını oluşturma sürecine katkıda bulunmak olarak açıklayan HAMOK’un yeni dönem sözcüsü Cem Hüzmeli, iç ve dış politika yanı sıra ülkenin diğer sorunları ve yerel sorunlara değindiği uzun açıklamasında ilk olarak 5 Eylül Samandağ orman yangını ardından yaşanan Belen, Arsuz ve İskenderun yangınlarına dikkat çekti.
Her iki olayda, Belen ilçemizde orman ve yerleşim alanlarında meydana gelen yangınının kendilerinde derin bir üzüntü yarattığını belirten Sözcü HÜZMELİ; yangınların çıkış sebebinin araştırılması, varsa sorumluların tespit edilerek en ağır şekilde cezalandırılmalarını talep ettiklerinin altını önemle çizdi.
-RANTA İZİN YOK-
HAMOK üyesi diğer meslek oda başkanlarının da katıldığı dönem sözcülüğü teslim törenindeki açıklamasında, yanan yerlerin betona dönüştürülmesi, rant amaçlı imara ve maden faaliyetlerine açılmasına asla izin verilmemesi gerekliliğini paylaşan sözcü Cem Hüzmeli, en kısa zamanda ve en hızlı şekilde tekrar ağaçlandırılması için gerekli çalışmaların başlatılması gerektiğine inandıklarını bildirdi.
-ERMENİSTAN SALDIRISI TASVİP EDİLEMEZ-
HAMOK basın açıklamasının dış olay ve politikalarıyla ilgili kısmında da Ermenistan’ın sivil halka saldırdığını hatırlatan sözcü Cem Hüzmeli, şöyle devam etti:
“Bizleri üzen diğer bir konu Ermenistan yönetiminin Azerbaycan’da sivillere yönelik gerçekleştirmiş olduğu saldırılardır. Bu saldırılar insanlık ve savaş suçudur. Bu saldırıları şiddetle kınıyoruz. Kardeş Azerbaycan halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, haklı davalarında yanlarında olduğumuzu beyan ediyoruz.”
-ODALARIN ANAYASAL HAKLARI VAR-
HAMOK sözcüsü Cem Hüzmeli, meslek odalarının bölünmesine yönelik anayasal değişiklikler, girişimler olduğuna dikkat çekti ve şöyle devam etti:
“Meslek odaları gücünü Anayasa’dan ve üyelerinden alan kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır. Kendi uzmanlık alanlarında insanımızın ve ülkemizin geleceği açısından söz söyleme hakları Anayasal bir haktır. Ülkemizin birçok sorunu çözüm beklerken iktidarın meslek birliklerimizin yapısına ve işleyişine yönelik tartışmaları yeniden gündeme getirmesini üzücü ve kaygı verici buluyoruz. Barolarla başlayan ve 26 akademik meslek birliğine karşı bu anlayışın uygulanmasını kamuoyunun dikkatine ve takdirine sunuyoruz. Bilinmelidir ki Anayasal bir kuruluş olan kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütleri, demokratik, saydam ve hukuki yapılarıyla verilmeyecek hiçbir hesapları yoktur.
Emek ve meslek örgütlerine yönelik düzenlemeler açık bir şekilde kamu yararını, kamusal üretim, hizmet ve denetim gerekliliklerini, bu yöndeki Anayasal örgütlenmeleri ve toplumsal muhalefeti etkisizleştirme, tasfiye etme ve cezalandırmaya yöneliktir. Ancak bilinmelidir ki ülkemize, Anaya-sal demokratik kazanımlarımıza, emeğimize, mesleklerimize, meslek alanlarımıza ve meslek örgütlerimize sahip çıkmaya devam edecek, baskılar karşısında boyun eğmeyecek, hukukun üstünlüğü ve ülkemizin mutlu yarınları için mücadeleye devam edeceğiz.”
-SAĞLIKTA KOVİD RİSKİ-
Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu Sözcüsü Cem Hüzmeli, açıklamasında Pandemi sürecine de değindi. Hüzmeli bu konuda sağlık çalışanlarının KOVİD’e yakalanma risklerinin çok daha yüksek olduğunu hatırlattı ve şöyle devam etti:
“Pandemi sürecinden bu yana kaybettiğimiz yurttaşlarımızı, meslektaşlarımızı ve özellikle bu sürecin kahramanları olan sağlık çalışanlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz.
Başladığı ilk günden itibaren Covid-19 salgınının ilk karşılayıcıları, doğaldır ki tüm dünyada olduğu gibi sağlık çalışanlarıdır. Bu nedenledir ki birçok ülkede sağlık çalışanlarının toplumun diğer kesimlerine göre 4-5 kat daha fazla Covid-19 ile hastalanma riski taşıdıkları saptanmıştır. Bunun için ‘Covid-19, sağlık çalışanları için milenyumun ilk meslek hastalığıdır.’ tanımlamaları yapılmıştır. Dünyadaki birçok ülke, Covid-19’u meslek hastalığı olarak kabul ederken maalesef ülkemizde halen resmi olarak Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilmemiştir. Covid-19 Hastalığı Sağlık Çalışanları İçin ACİLEN, Meslek Hastalığı Olarak Kabul Edilmelidir!”
-SAĞLIKTA ŞİDDET !..-
HAMOK açıklamasında sağlıkta şiddete de vurgu yapıldı ve şöyle denildi:
“Sağlıkta şiddeti önleme yasasının kabul edilmesi sevindirici olmakla birlikte, veteriner hekimler, halk sağlığı mücadelesinde doktor, diş hekimi ve eczacılar gibi aktif rol üstlendiklerinden bu yasaya kesinlikle dahil edilmesini istiyoruz. Yasadaki ceza artırımının, şiddeti tek başına engellemeyeceği, sorunun yapısal olduğu da bilinmelidir. Bizleri rahatsız eden diğer bir konu ise; ilimizde ikamet eden ve sayıları 500.000’nin üstünde olan Suriyeli göçmenlerin sorunları, her yönüyle artarak devam ediyor. Kendilerini hekim, diş hekimi ve veteriner hekim olduklarını iddia eden birçok kişi kırsal kesimde ve merdiven altında denetimsiz çalışarak halkın sağlığını tehdit etmeye devam etmektedir. Bu önemli konu hakkında tüm yetkililerin gereğini yapmasını acilen beklemekteyiz.”
-ARITMA TESİSİ SORUNUYLA İLGİLENMEKTEYİZ-
HAMOK’un bugüne kadar çok önemli görevler üstlendiğini söyleyen sözcü Cem Hüzmeli yerel sorunlarla ilgili de şunlara değindi:
“Bizleri ve toplumu ilgilendiren birçok konuda çalışmalar, görüşmeler ve basın açıklamaları yaptık. Bu çalışmalardan biri de, Defne ilçemizde yer alan ve yıllardır birçok mahalleye koku yayan, sağlık, çevre ve şehircilik anlamında çok kötü bir örnek sergileyen ve halkın büyük tepkisini çeken artıma tesisi ile hayvan barınağıdır. Bununla ilgili yürüttüğümüz son çalışmaları sizlere aktarmak isterim.
HAMOK, arıtma tesisinin yaydığı koku ve sağlık açısından yarattığı tehlikenin farkında olup, şehrin ortasında böyle bir tesisin olmaması ve yerinden kaldırılması konularında Büyükşehir Belediye Başkanımız ile defalarca görüşmeler yapılmıştır.
Gelinen son durumda ise Biz HAMOK ve orada yaşayan halk olarak, arıtma tesisinin ve hayvan barınağının oradan kaldırılması ve yerlerinin yeşil alan yapılması konusunda ısrarımız sürerken Büyükşehir Belediyesi hayvan barınağının kaldırılması yönünde karar almış ancak arıtma tesisi ile ilgili ise Büyükşehir Belediye-sinin Narlıca ve Hassa’ya kurulan ve koku yarmayan son teknoloji arıtma tesisinin, şu anda mevcut arıtmanın yerinde kurulması yönünde görüş içerisinde olduğunu görüyoruz.
Kangren haline gelen Turunçlu Arıtma Tesisinin bir an evvel çözülmesi gerektiği düşüncesi ile tekrar 31 Ağustos 2020 tarihinde Narlıca Arıtma Tesisinde Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Lütfü SAVAŞ ile HATSU Genel Müdürü ve daire başkanlarının katılımıyla teknik anlamda bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Bu toplantı sonucunda, Turunçlu Arıtma Tesisinin çözümü noktasında önemli bir adım atmış bulunmaktayız. Toplantı sırasında önerimiz doğrultusunda, bağımsız ve tarafsız bir kuruluş olan Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB)’den konusunda uzman bir ekibin buraya davet edilmesi ve Turunçlu Arıtma Tesisi ile ilgili teknik, sağlık, çevre ve şehircilik anlamında bir rapor düzenlenmesini talep ettik. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Lütfü SAVAŞ, çıkacak bu rapor doğrultusunda hareket edeceğini açık olarak beyan etmiştir. Bu toplantıdan yaklaşık bir hafta sonra 08 Eylül 2020 tarihinde HATSU Genel Müdürü Sayın M. İkbal POLAT ve ilgili daire başkanlarıyla yeniden teknik bir toplantı yapılarak konu hakkındaki detaylar irdelenmiş ve izlenecek süreç karara bağlanmıştır.
Dolayısıyla, TMMOB uzmanlarının hazırlayacağı raporu, Turunçlu Arıtma Tesisinin çözümü konusunda çok önemli bir adım olarak görüyor ve bu rapor doğrultusunda hareket edilerek en kısa zamanda sorunun çözüleceğini bekliyoruz.”
-VALİ’YE TEŞEKKÜR-
HAMOK açıklamasının son bölümünde de Vali Rahmi Doğan’ın yaptığı çalışmalara teşekkür edilirken, köprübaşındaki MKM binası ile Adalı Konağını valiliğe kazandırarak, kentin vitrin konumundaki yelerinden biri olacağına olan inanç dile getirildi ve şöyle denildi:
“Hatırlanacağı üzere 10 Ağustos 2017 tarihinde Antakya kent merkezinde bulunan Atatürk Stadyumu ile Kapalı Spor Salonu, ardından 26 Şubat 2018 tarihinde ise Antakya Oteli ve Vakıflar İş Hanı ile ilgili olarak, yıkımlarından sonra kent dokusuyla bütünleşen yeşil alanlar ve kent meydanları haline getirilmeleri konusunda görüş ve önerilerimizi sizlerin aracılığıyla kamuoyuyla paylaşmıştık.
Sayın Valimizin girişimleri ile kamulaştırılan eski Meclis binası ve Adalı Konağı’nın yeni işlevleri ile ilgili süren hızlı çalışmalar için, sayın Valimize teşekkür ediyoruz. Adalı Konağı ile beraber kullanımı söz konusu olan Eski Antakya Oteli yerinin, Valiliğimiz tarafından kamuoyu ile paylaşılan projenin kente olumlu katkısı olacağını düşünüyoruz. Ancak eski otel alanı ile ilgili bu proje dışında eski imarını oluşturmak üzere yapılan plan değişikliğini doğru bulmadığımızı ifade etmek isteriz. Bu plan değişikliğine göre yıkılmadan önceki gibi 7 katlı imarla bina yapılması durumunda, kentin siluetini olumsuz etkileyeceği açıktır.”
-VAKIF İŞHANI RİSK-
HAMOK açıklamasında ayrıca Antakya ilçe merkezindeki aylardır yıkım bekleyen vakıflara ait işhanının belirsiz durumuna değinildi. HAMOK açıklamasının Vakıf İşhanı, Kapalı Spor Salonu, Eski Antakya Otogarı konularıyla ilgili de paylaşımı şöyle:
“Vakıf İşhanı binasının mevcut durumu ise, hepimiz açısından risk oluşturmaktadır. Bu binanın bir sorun yaşanmadan önce yıkılması gerekmektedir. Vakıf İşhanı alanının kent merkezine açık ve yeşil alan olarak kullanılması ile ilgili Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Vakıflar Müdürlüğü’nün daha fazla çaba sarf etmesini talep ediyoruz.
Antakya Kapalı Spor Salonunun aynı amaçla kullanımının devamı, kente çok önemli katkılar sağlayacaktır. TOKİ’den alınıp Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi için çalışmaların yapılmasını bekliyoruz.
Eski Antakya Otogarı, çevresinde oluşacak alanla birlikte tasarlan-malıdır. Bu alanla ilgili yapılacak projenin öncelikle meslek odalarından görüş ve önerilerinin alınması ve kamuoyuyla önceden paylaşılarak hayata geçirilmesi gerekmektedir.”
HAMOK açıklamasının son bölümünde de yaşanılan tüm olumsuzluklara rağmen güzel yarınlara olan ümit dile getirildi ve şöyle denildi:
“Ülkemizin ve İlimizin geçtiği bu zor dönemde, Cumhuriyeti, demokrasiyi ve tüm değerlerimizi yaşatmak, ancak bir arada durmak ve birbirimize sarılmakla mümkündür. Şimdi ayrışma değil, kardeşlik ve dayanışma ruhuyla bir arada olma zamanıdır. Bizler bir yandan üyelerimizin hak ve çıkarlarını savunup bu yolda mücadele verirken, diğer yandan, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemiz ve kentimiz için kamu yararını savunacağımızı, mesleki bilgi, beceri ve deneyimlerimizi toplumun hizmetinde kullanacağımızı, bilim ve teknoloji temelinde çağdaş, laik, demokratik hukuk devletini savunacağımızı ifade etmek isteriz.
HAMOK olarak yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen güzel yarınlara olan inancımızı belirtmek isteriz. Kararlı mücadelemiz, umudumuzu asla yitirmeden devam edecektir.”
Kısa adı HAMOK olan Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kuruluna üye olan meslek odaları şunlar:
Hatay Diş Hekimleri Odası, Hatay Eczacı Odası, Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Hatay Tabip Odası, Hatay Veteriner Hekimler Odası, Elektrik Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilciliği, Harita Ve Kadastro Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilciliği, İç Mimarlar Odası Hatay İl Temsilciliği, İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şubesi, Jeofizik Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilciliği, Jeoloji Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilciliği, Makina Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilciliği, Mimarlar Odası Hatay Şubesi, Peyzaj Mimarları Odası Hatay İl Temsilciliği, Şehir Plancıları Odası Hatay İl Temsilciliği. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ