Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,31 / Satış: 7,34
€ EURO → Alış: 8,65 / Satış: 8,69

Çomak Sokmak…

Nabi İnal
Nabi İnal
  • 14.07.2020
  • 201 kez okundu

Ekonomide tüm sorunlarımız çözülmüş, Covid -19 salgınının üstesinden gelinmiş, issizlik tamamen gündemden çıkmış, genç kuşağın (Z kuşağı dahil) beklentileri tamamen karşılanmış gibi davranılarak ve gündem değiştirmek suretiyle, yeni yeni sorunlarla karşı karşıya kalmamıza neden olacak tutum ve davranış içerisine giriliyor.

Tıpkı arının kovanına çomak sokma gibi hareketlerle gündemi değiştirme yoluna gidiliyor ve buna karşılık yeni yeni sorunların ortaya çıkmasına neden olunuyor.

Arının kovanına çomak sokulduğunda ortaya çıkan duruma benzer durumlar kendini gösteriyor ve bu kez dikkatler bu yöne çevrilmek suretiyle, gündemdeki önemli sorunlar ötelenmek ya da ikinci plana itilmek isteniyor.

Oysaki gündemdeki çok önemli sorunların ötelenmemesi, görmezden gelinmemesi ,yada ikinci plana itilmemesi gerekmektedir.

İç ve dış siyasette önemli gelişmeler yaşanmaktadır.

Dış dünyadaki ve özelikle bölgemizi ilgilendiren konulardaki gelişmeler, ülkenin geleceği açısından çok büyük önem taşımaktadır.

Dış dünyadaki sorunların çözümü ve dış ilişkilerin ülkemiz yararına gelişebilmesi için, güçlü olmamız, dış siyasette birlik ve beraberlik içinde olduğumuzun tüm dünyaya duyurulması gerekir.

Gelişmeler bu kurala yeterince uyulmadığını göstermektedir.

İç siyasette ise önümüzdeki süreç içerisinde, ister erken, ister normal isterse zamanında yapılacak olan seçimlerde sandıktan başarılı çıkabilmek için büyük bir arayış devam etmektedir.

Kamuoyu araştırma sonuçları açıklandığında, iktidar ve muhalefet kanadını oluşturan siyasi partilerde bir hareketlilik oluyor.

Kamuoyu araştırma sonuçlarına göre partiler, kendilerine yeni yol ve yöntemler belirleme yoluna gitmeye çalışıyorlar.

Elbette ki her siyasi parti, sandıktan başarılı çıkabilmenin, seçmenin oyunu kendi yanına çekebilmenin yol ve yöntemlerini arama hakkına sahiptir.

Ancak bunlar yapılırken, ülkenin karşı karşıya kaldığı sorunların çözülmesi ikinci plana itilemez, yada ötelenemez.

Tüm ülkeyi ilgilendiren bu sorunların çözülmesi halinde de, herkesin mutlu ve huzurlu olacağı bir ortamın yaratılmasına neden olunacaktır.

Eğer sandıktan başarılı çıkabilmek için bu gerçek görülüp kabul edilmez ve sadece oy oranın arttırılması yolunda çabalar sarf edilmeye kalkışılırsa, bundan hem bu düşüncede olan siyasal partiler, hem de ülke çok büyük zararlar görür.

Bu husus göz önünde bulundurulmak suretiyle çalışmalar yapıldığı ve kendilerine bu doğrultuda yol ve yöntem çizildiği takdirde, oluşacak olumlu tablodan herkes yarar görecektir.

Dün ak denilene bugün kara denilirse, yarın da nasıl birdeyim kullanılacağı sorulmaya ve yanıtları aranmaya başlanır.

Son günlerdeki gelişmeler, gündemi değiştirmek amacıyla ortaya atılan konular, oy alma hesapları ile yaratılan ve ilerde birçok zararın oluşmasına neden olacağı gün gibi aşikar olan sorunların gündeme taşınması suretiyle hareket edilmesinin, ülkemizin içinde bulunduğu zor koşulların çözümüne yarar sağlamayacağı, aksine çözümünü daha da zorlaştıracağı kanısındayız.

Bu nedenle vakit geçirilmeden, yol yakınken, hatadan dönme yoluna gidildiği takdirde, bunun hem hatadan dönenler, hem de ülkenin geleceği açısından büyük yararların oluşmasına neden olunacağı hatırdan uzak tutulmamalıdır.

Tüm dünyada iç ve dış siyasetin fokur fokur kaynadığı bir ortamın varlığı gözden uzak tutulmamalıdır.

İşte bu yangından en az zararla çıkabilmek için yanlış adımlar atılmamalı, arının kovanına çomak sokulmamalı, içinde bulunulan sorunlar tarafsız gözle görülerek, liyakate önem verilmek suretiyle ilimin ve bilimin gösterdiği yolda kararlar alınarak, bu kararlar uygulanmaya konulmak suretiyle gereken adımlar atıldığı takdirde, bunu yapanlar elbette ki takdirle karşılanacak, isimleri hayırla anılacaktır.

Bir kez daha yineliyoruz: Arının kovanına çomak sokmayalım…

[email protected]

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ