Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Çöp bile ithal ediyoruz

Çöp bile ithal ediyoruz
  • 05.12.2018
  • 702 kez okundu

Milletvekili Topal, Meclis Başkanlığına sunduğu önerge ile İngiltere’den çöp ithalini sorguladı

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, bir grup milletvekiliyle birlikte TBMM Başkanlığına sunduğu önergede, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik krizde, çöpün bile ithal ediliyor olmasının kamuoyunda tartışmalara yol açtığına vurgu yaptı.
Malezya ve Vietnam’ın İngiltere’den plastik çöp ithalatına sınırlama getirmesi ve Polonya’nın da konuyu değerlendirmeye başlamasının ardından Türkiye’nin İngiltere’den en çok plastik çöp ithal eden ülkeler arasına girdiğinin belirtildiği önergede şunlara yer verildi: “Bu durum bir yandan çevreye zarar vereceği gerekçesiyle uzmanları endişelendirmekte diğer ayandansa çöp toplayıcıları bu durumun gelirlerini azalttığını söylüyor. Sokak Atık Toplayıcıları Derneği Başkanı Recep Karaman, ‘yıllık ortaya çıkan 6 milyon ton plastik çöpün 3,5 milyonunu biz topluyoruz’ demektedir. İngiltere Çevre Ajansı’na ihracatçılar tarafından bildirilen verilere göre, 2018’in ilk 3 ayında İngiltere Türkiye’ye gemiyle 27 bin 34 ton plastik çöp göndermiştir. Ekim ayında Türkiye’nin Polonya’yı geçerek, İngiltere’den en çok plastik çöp alan ikinci ülke konumuna gelmesi gözlemlenmektedir.
Ayrıca Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Türkiye plastik atıkları geri dönüştürme konusunda en başarısız ilk 20 ülke arasındadır. Çöpleri toplamakla yükümlü belediyeler, 2016’da 31 milyon çöp toplamışlardır. Türkiye İstatistik Kurumu’na göre bu çöplerin sadece yüzde 9,8’i geri dönüşüme gönderilmiştir. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik krizde, çöpün bile ithal ediliyor olması kamuoyunda tartışmalara yol açmaktadır. Yukarıda açıklanan nedenlerle İngiltere’den çöp ithal edilmesinin nedenlerinin araştırması amacıyla meclis araştırması açılmalı.” -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ