Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,28 / Satış: 9,32

Çöp kahramanları yollarda …

Çöp kahramanları yollarda …
  • 18.09.2018
  • 824 kez okundu

“Dünya Çöp Günü” etkinliği Antakya’da yoğun katılımla gerçekleşti, çevre gönüllüleri yerleri çöplerden arındırdı …

“Dünya Çöp günü” nedeniyle, dünya ve ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimiz genelinde de çevre gönüllüleri kolları sıvadı, yerleri çöplerden arındırdı. Dünya genelinde “Trash Hero” (Çöp Kahramanları) olarak adlandırılan oluşum kapsamında, geçtiğimiz Cumartesi Günü Köprübaşında bir araya gelen Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay Kent Konseyi, İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği, Antakya Çevre Koruma Derneği, gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakabilmek adına çöp topladı.
Farkındalık yaratmak ve daha temiz bir dünya oluşturabilmek hedefiyle bir araya gelen çevre gönüllüleri Köprübaşından Saray Caddesi’ne doğru ilerleyerek yerde gördükleri tüm çöpleri topladı, “Esas olan çevreyi temizlemek değil, kirletmemek” mesajını da verdi.
Hatay İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği Dönem Başkanı Yasemin Şakar, hayata geçirdikleri etkinlik ile ilgili yaptığı konuşmada şunlara değindi: “Öncelikle bugün buraya gelerek bizleri yalnız bırakmadığınız için tüm Türkiye’de eş zamanlı ve tamamen sivil olarak gerçekleşen bu harekete destek verdiğiniz için hepinize çok teşekkür ederiz. Hepinizin de bildiği gibi artık neredeyse en ortak sorunumuz, ülkemizin her yanını çevirmiş olan çöp yığınları. Bu artık illi bir sorun ve eğer bizler bu soruna sahip çıkmaz, görev üstlenmez, kendi oto kontrolümüzü sağlayamaz isek bu çöp yığınları artarak devam edecek ve artık oturduğumuz mahallelerimiz bile yaşanmaz hale gelecektir.
Bu sorunun sadece bir günde çözülmesini beklemiyoruz. Özverili bir bilinçlendirme kampanyası ve eğitim yoluyla aşılacağına inanıyor ve dünyanın dört bir yanında uygulanan bu günde konuya dikkat çekmek istiyoruz. Bizler ‘herkes kendi evinin önünü temizlerse şehir tertemiz olur’ sözünden yola çıkarak, yerel yönetimlerimizin de desteğini alarak, üzerimize düşeni yapmak, kamuoyunun dikkatini çekmek ve farkındalık yaratmak istedik. Bundan sonra da elimizden geleni yapmak niyetiyle yola çıktık.
Daha temiz bir dünya, daha temiz bir Türkiye, daha temiz bir Hatay için haydi yapalım! Çocuklarımızın geleceği için hadi beraber çöp toplayalım.”
Hatay Kent Konseyi Başkanı Nevide Kimyon’da konuşmasında şunlara değindi: “15 Eylül Dünya Çöp Toplama Günü’nde ‘Çevre Seninle Temiz ‘sloganıyla Hatay Kent Konseyi, sivil toplum kuruluşları ve çevre insanları ile bir araya geldik. Yaşam alanlarının insanlara yaraşır bir şekilde tertemiz olmasına dikkat çekmek, insan sağlığını ve itibarını olumsuz etkileyen insan eliyle oluşturulmuş kirliliği azaltmak ve bertaraf etmek için farkındalık yaratmayı amaçladık. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının başlama noktasındayız. Sokaklarımızın okula yeni başlayacak çocuklarımız için daha temiz olması ve sağlıklarını bozacak çöplerin olmaması için de dikkat çekmek istedik. Çöp toplama sadece belediyelerin değil insanların da çabası ile gerçekleştirilmelidir. Evrensel sorun olan çevre kirliliği dünyada en önde gelen sorun haline gelmesi gelecek nesiller ve canlılar bakımından oldukça önemlidir. Termik santrallerin hava, su ve toprağı kirlettiği, besin zincirini bozduğu ve doğal faaliyetlere yol acıktığı biliniyor. Karar vericilerin bunları göz ardı etmemelerini talep ediyoruz.”
Mehmet ÖZGÜN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ