Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,69 / Satış: 6,71
€ EURO → Alış: 7,22 / Satış: 7,25

Çöp Tehdidi Sırtlan’a

Çöp Tehdidi Sırtlan’a
  • 08.07.2017
  • 1.403 kez okundu

Antakya- Gökçegözlü’ler, çöp dökülen alanın yakınlarına “Katı Atık Bertaraf Tesisi”ne tepkililer. Yöre halkı, “Önce bizim sağlığımız, sonra burası ‘yabani hayatı koruma bölgesi’… En önemlisi de, Çizgili Sırtlan’ın nesli tükenebilir” diyor.

Antakya ilçesine bağlı Gökçegöz sakinleri, yakınlarında “Kat Atık Bertaraf Tesisi” kurulmasına istemiyor. Yöre halkı, buna dair gerçekleşen son toplantıda hep tepkilerini ortaya koydu hem de olası tehlikeleri dile getirdi.
-OLAYLI GEÇTİ-
Antakya Gökçegöz Mahallesi’nde kapasitesini dolduran/rezervini tamamlayan Antakya çöplüğünün yanına yenisi eklenmesi için Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanarak yapılması planlanan ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ÇED Raporu hazırlanan “Katı Atık Bertaraf Tesisi” için yöre halkının görüş ve önerilerinin alındığı toplantı olaylı geçti. Kuruyer Mahallesi’nde yapılan toplantıda, halk, mevcut çalışmaya büyük tepki göstererek rahatsızlıklarını dile getirdi.
Çöp atıklarının yerleşim ve işletme tesislerine yakın olmasının verdiği sıkıntılara isyan eden halk, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni ve ilgili kurumların gereğini yapmasını istedi. Büyükşehir Belediyesi’nin işin kolaycılığına kaçarak, şehir merkezinden uzak yeni bir alan bulma yerine mevcut alana ek yapması ise tepkiyle karşılandı.
Bölge halkı, çöp alanının ‘Yaban Hayatı Koruma Bölgesi’ olduğunu, o nedenle de tesisin, koruma altındaki hayvanların bulunduğu bölgeye kanunsuz olarak yapıldığını iddia etti. Tepkilerini paylaşan vatandaşlar, tesisin, bölgede çok sayıda işletme tesisi ve köyler ile Altınözü’ne bağlı Enek, Tepehan, Antakya’ya bağlı Gökçegöz, Kuruyer, Bitiren, Akcurun ve Mansurlu Mahallelerinin su şebekesinin yanında yapılmasının gelecek adına tehdit oluşturduğunu savunarak tepki gösterdi. Yöre sakinleri sorunun çözümünde, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın etkili olacağının altını çizerek müdahalesini istiyor.
Aksi takdirde, koruma altındaki çizgili sırtlan gibi hayvanların neslinin tükenme tehlikesi yaşayacağı, 7 köyün su tesisinin yanında çöpün olmasının problem oluşturacağı, bölgede işletme tesislerinin olumsuz etkileneceği belirtiliyor. Mesafenin Narlıca sınırına çok yakın olması dolayısıyla da, önceki yıllarda yaşandığı gibi, St. Pierre Kilisesi’nin yanından Kürüş Deresi’ne çöplüğün taşındığı gibi, olası bir sel felaketi esnasında çöplerin yeniden şehri tehdit altına alacağı da belirtiliyor. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ