Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,78 / Satış: 7,81

Cumhuriyet Resepsiyonu

Cumhuriyet Resepsiyonu
  • 31.10.2018
  • 1.201 kez okundu

Hatay Valisi Erdal Ata, Cumhuriyet Bayramı’nın 95. yıldönümü vesilesiyle Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu verdi. Hatay Valisi Erdal Ata ve eşi Nazan Ata tarafından tüm konuklar kapıdakarşılandı. Konukların yerlerini almasının ardından, program, Mustafa Kemal Üniversitesi Antakya Konservatuvar öğrencilerinden oluşan müzik grubunun Atatürk’ün sevdiği şarkı ve türküleri seslendirmesi ile devam etti. Daha sonra konuklara, Aziz Milletimizin verdiği kurtuluş mücadelesi ve Cumhuriyet’in kurulma aşaması ile ilgili sinevizyon gösterisi izletildi.
Resepsiyonun ev sahibi olarak konuklara hitaben bir konuşma yapan Vali Ata, Cumhuriyet’in kuruluşunun 94. yıldönümü münasebetiyle düzenledikleri resepsiyona katılımlarından dolayı tüm katılımcılara teşekkür ettikten sonra şöyle devam etti:
“Cumhuriyetimizin kuruluşunu kutlamanın, coşkusunu, heyecanını ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Vatanımızın bağımsızlığı ve istiklali için binlerce şehit verilerek kazanılan kurtuluş mücadelesinde, ‘Türkiye halkı, asırlardan beri hür ve bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı hayatın şartı kabul etmiş bir milletin kahraman evlatlarıdır. Bu millet istiklalsiz yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır’ diyen Atatürk, ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ parolasıyla kurtuluş mücadelesini başlatmış, yediden yetmişe tüm Türk Milletinin katılımıyla, dünyada eşi benzeri bulunmayan bir zaferin yaratıcısı olmuştur. Yeniden dirilişimizin simgesi olan Cumhuriyet’in ilanıyla, egemenlik kayıtsız şartsız Türk Milletine verilmiştir. Bizleri çağdaş dünya ile buluşturan, özgürce yaşamamıza imkân veren Cumhuriyet; korumamız, sahip çıkmamız ve ödün vermeden yaşatmamız gereken en değerli varlığımızdır.
Çağdaş Türk devletinin dayandığı temel prensiplerden biri olan, milli egemenlik ilkesinin en iyi korunduğu yönetim şekli olan Cumhuriyet, Türk toplumunu modern dünyaya tanıtan inkılaplarımızın başlangıcı olarak büyük önem taşımaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Kırk asırlık Türk yurdu ecnebi elinde esir kalamaz’ diyerek sahip çıktığı Hatay, büyükbir sadakatle kendisine vurulmak istenen esaret zincirini kırmış ve şanlı tarihinde yeni bir sayfa açmıştır. Milli mücadelenin ilk kurşununu atarak, Ata’sının bu mücadelede yalnız olmadığını tüm dünyaya ilan etmiştir.”
Vali Ata’nın konuşmasının ardından hazırlanan, Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılı pastası, Onuncu Yıl Marşı eşliğinde kesildi. Coşku dolu anların yaşandığı resepsiyon, Vali Ata ve eşi Nazan Ata’nın konukları tek tek uğurlaması ile son buldu.
Resepsiyon’a; Hatay Milletvekilleri İsmet Tokdemir, Suzan Şahin, Mehmet Güzelmansur 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç, 2’nci Hudut Alay Komutanı Piyade Albay Ahmet Gürbüz, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Turan Oral, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Yusuf Önlen, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr.Mevlüt Aktaş, Hatay Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez, Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu, Erol Özkan, Nursal Çakıroğlu, Bilal Ölmez, Mahmut Hersanlıoğlu, Meral Batı Demirbaş ve Orhan Aktürk, İlçe Kaymakam ve Belediye Başkanları, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Yarbay Çağın Taşkın, yanı sıra kurum il müdürleri, işadamları, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Şehit ve Gazi derneklerimizin temsilcileri, askerî ve mülkî erkân, Şehit ve Gazi aileleri katıldı.-Cemil Yıldız-

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ