Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,44
€ EURO → Alış: 10,00 / Satış: 10,04

Cumhuriyetimiz 97 Yaşında

Mehmet Karasu
Mehmet Karasu
  • 31.10.2020
  • 1.085 kez okundu

Yüce Atatürk’ün “En büyük eserimdir” dediği Cumhuriyetimizin 97. yılını sınırlı törenlerle kutladık.

Diğer ulusal bayramlarda olduğu gibi kutlamalar Corona virüs gerekçesiyle alınan tedbirlerin gölgesinde kaldı.

Öyle ki torunuma Kızılay Güven Park’a götürme sözü vermiştim. Karşılaştığım manzara; Kızılay Meydanı’na çıkan tüm yollar araç trafiğine kapatılmış, yaya girişleri de sıkı kontrol altına alınmıştı. Güven Parka yaklaşamadık bile.

Yine de halkımız bayramı büyük bir coşkuyla kutladı. Özellikle Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri çok güzel hazırlanmışlar ve kutlamaları birkaç güne yaymışlar.

Sevgili hemşerimiz, Naim Babüroğlu Paşa’nın ifadesiyle, “Atatürk, Cumhuriyeti bir gecede kurmadı. Cumhuriyet, Mustafa Kemal’in kafasında uzun yıllar boyunca şekillenen çağdaş Türkiye projesinin eseridir. Atatürk, gençliğinden itibaren J.J. Rousseau, Montesquieu, Kant gibi yabancı aydınlar ile Tevfik Fikret, Namık Kemal, Ziya Gökalp gibi yerli aydınları okumuştur.”

Mustafa Kemal’in önderliğinde1915 yılında yapılan ve zaferle sonuçlanan Çanakkale Savaşları Ulusal Kurtuluş Savaşının temellerini oluşturur.

97. yıl dönümünü kutladığımız Cumhuriyet Bayramı, Osmanlının küllerinden yeniden doğan, bin bir güçlükle kazanılan Anafartalar, Sakarya, İnönü ve 30 Ağustos büyük zaferin ardından gelen Mudanya mütarekesi, onun ardından saltanatın kaldırılması, onun ardından Lozan, Ankara’nın başkent oluşu ve Cumhuriyet…

Cumhuriyet 29 Ekim 1923 yılında ilan edildi ve tapusu LOZAN Antlaşmasıdır.

Atatürk, 10. Yıl Söylev’inde şu anlamlı sözleri söyler:

“Türk Milleti!

Kurtuluş savaşına başladığımızın 15’inci yılındayız. Bugün cumhuriyetimizin onuncu yılını doldurduğu en büyük bayramdır.

Kutlu olsun!

Bu anda büyük Türk milletinin bir ferdi olarak bu kutlu güne kavuşmanın en derin sevinci ve heyecanı içindeyim.

Yurttaşlarım!

Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti’dir.

Bundaki muvaffakiyeti Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak azimkârâne yürümesine borçluyuz.”

10. Yıl Söylev’i şöyle devam eder:

“Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük medenî vasfı ve büyük medenî kabiliyeti, bundan sonraki inkişafı ile, âtinin yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır.”

Hayatımızı Cumhuriyet’in değerleriyle şekillendirmiş bizler Cumhuriyet Bayramımızı tüm zorluklara rağmen büyük bir kararlılıkla kutlayacağız.

Yüzü aydınlıktan yana olan tüm ulusumuzun Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ