Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

ÇYDD’den Kadınlar Günü Mesajı:

ÇYDD’den Kadınlar Günü Mesajı:
  • 09.03.2018
  • 1.566 kez okundu

Kadın, haklarına sahip çıkmalı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Antakya Şubesi adına kaleme alınan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajında, kadının, Cumhuriyetle birlikte elde ettiği kazanımlarını kaybetme tehlikesi içinde olduğu vurgulandı ve kadının haklarına sahip çıkması gerektiği belirtildi.
ÇYDD Antakya Şubesi Başkanı Gülfer Öztürk Güler; kadınları ikinci sınıf gören, onları kafes arkasına sokan, erkeğin kölesi kabul eden, kadını sadece evde kocasına ve çocuklarına hizmet etmekle yükümlü kabul eden anlayışın ülkemizde giderek güçlendiğini üzülerek söylemek zorunda olduklarını belirttiği mesajında daha sonra şöyle dedi:
“Buna karşı gereken tepkinin ise yeterince gösterilmediğini üzülerek görüyor ve izliyoruz. Bilinmelidir ki; Kadın hakları ile insan hakları, insanca yaşama ve bireyi devlete karşı koruyan yurttaşlık hakları iç içedir.
Özellikle son yıllarda, erkek egemen toplum anlayışı gereği, erkeklerin yönlendirmesi ile kadınlarımız çağ dışı bir anlayışa ve yaşantıya doğru hızla sürüklenmek istenmekte, yürürlüğe konulan yasalara rağmen kadına karşı şiddet ve töre cinayetleri ise giderek artmaktadır. Ve ne yazık ki buna karşı kadınlarımız suskun kalmakta, kendilerini çağdışı bir yaşama ve dünya görüşüne iten zihniyete karşı yeterince tavır koyamamakta ve bunun sonucu olarak da ezilmişliğe, karanlığa itilmeye razı olmuş bir görünümün sergilenmesine neden olmaktadırlar.
Cumhuriyetle birlikte kadını, erkeğin kölesi olarak gören anlayışın yerini, kadın-erkek eşitliği ilkesi almış ve böylece kadının toplumun en güçlü öğesi olduğu anlayışı yasal olarak da benimsenmişti.
Birçok batı ülkesinde kadına seçme ve seçilme hakkı tanınmazken, 3 Nisan 1930 tarihinde Belediye seçimlerinde, 5 Aralık 1934’te ise milletvekili dâhil tüm seçimlerde Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanıyan genç Türkiye Cumhuriyeti dünyaya örnek olmuştu.
Bu husus dahi, Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarının kadına verdikleri değerin ve çağdaşlaşmada kadının ne denli önemli olduğu bilincinde olduklarının açık kanıtıdır.”
Mesajında, ne yazık ki ülkemizde, kadına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının üzerinden geçen 83 yıl gibi uzunca bir süreye karşın ileriye değil geriye doğru bir gidişin ayak seslerinin duyulmaya başlandığının altını önemle çizen ÇYDD Antakya Şube Başkanı Gülfer Öztürk Güler, şöyle devam etti:
“Bu nedenle, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, kadınlarımızı haklarına sahip çıkmaya ve kendilerine ikinci sınıf birey muamelesi yapmak isteyenlere karşı tek vücut olarak karşı durmaya çağırıyoruz. Her konuda olduğu gibi bu konuda da başarının yolunun çağdaş eğitimden geçtiği gerçeğini anımsatarak; Okumak, okutmak ve özellikle kız çocuklarımızı çağdaş eğitim olanağından yararlandırmak suretiyle kadınlarımızın her konuda erkeklerle eşit düzeye gelebilecekleri inancında olduğumuzu bu vesile ile bir kez daha yineleyerek, gelecek yıllarda, kadınlarımızı tüm haklarına kavuşmuş ve mutlulukları gözlerinden okunur bir şekilde görmek beklentisiyle Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor, toplumun temel taşını oluşturan kadınlarımıza aydınlık gelecekler diliyoruz.” -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ