Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Daha Çok Destek…

Daha Çok Destek…
  • 29.09.2020
  • 131 kez okundu

Amik Ovası’nda pamuk hasadı başlarken, Milletvekili Hüseyin Yayman, Bakan Pakdemirli’ye mesajı hasat makinası üzerinden verdi:

İlimiz Amik Ovası’nda pamuk hasadı başlarken, dün Kırıkhan’daki törende hasat makinası üzerine çıkan Milletvekili Hüseyin Yayman, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den, pamuğa verilen desteği arttırmasını istedi.
Amik Ovası’nın Kırıkhan kesiminde 4 ay önce ekilen pamukta hasat, törenle başlatılırken, dünkü pamuk hasadına; Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay, Kırıkhan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çelik, Belen Ziraat Odası Başkanı Selahattin Yalman, Defne Ziraat Odası Başkanı Sedat Duran, Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.
VERİM ARTIŞI YÜZLERİ GÜLDÜRÜYOR
Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer, yaptığı açıklamada, bu yıl rekoltenin beklenenin üzerinden gerçekleşeceğini belirterek, “Verim yüksek ve kaliteli. Birliklerin alımıyla bir hareket bekliyoruz. Dolar kurunun yükselmesinden dolayı pamuk fiyatlarının da yükseleceğini öngörüyoruz” dedi.
ÇOLAKOĞLU: EKİM AZALDI
Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu da, pamuğun ül-kemizin en stratejik ürünlerinden birisi olduğunu belirterek şu bilgiyi verdi:
“İlimizde pamuk üretimi fazla olmasına rağmen, bu yıl uygulanan sistem sebebiyle (3 yıl aynı ürünü ekmemek) bu yıl pamuk üretiminin bir kısmı mısıra kaydı. 190 bin dekar civarında mısır üretimimiz var. Bu yıl, o sebepten dolayı pamuk üretimimiz gecen yıla göre azaldı.”
PAMUĞA DAHA ÇOK DESTEK
Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ise pamuğun Amik Ovası’nın olmazsa olmaz ürünlerinin başında geldiğini belirterek, şunları kaydetti:
“Amik Ovası’nda çiftçiler, borçlarını pamukta ödemeye sözleşir. Gelinlerimizi pamukta getiririz, kızlarımızı pamukta evlendiririz. Nişanları pamukta yaparız. Bizim için pamuk bu kadar hayatidir. Türkiye, pamuk üretiminde 8’inci sırada, fakat ithalatçı bir ülkeyiz. Buradan, Amik Ovası çiftçilerimiz için Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye selamlarımızı gönderiyoruz ve böylesi stratejik bir ürünümüze daha çok destek bekliyoruz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ