Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,66 / Satış: 7,69
€ EURO → Alış: 8,92 / Satış: 8,96

Darp olayının ardından Aileler Konuştu

Darp olayının ardından Aileler Konuştu
  • 06.08.2020
  • 235 kez okundu

26.07.2020 günü saat 21.05 sıralarında, Kırıkhan ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi’nde meydana gelen darp olayında, 2 Suriyeli çocuk önce sözlü saldırıya uğramış, ardından çıkan saldırı sonucunda yaralanmıştı. Yaşanan olayın ardından, gözler, toplumda sığınmacılar bağlamında biriken önyargılara çevrildi.

7-8 kişilik bir grup tarafından, Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde, Suriye uyruklu iki şahsın darp edilmesi olayında son konuşanlar, saldırıya uğrayanlar ve aileleri oldu. Hacı Bişkin’in haberinde, Gazete Duvar adlı haber sitesine konuşan, saldırıya maruz kalan çocuklardan birinin ablası olan Dua Muhammed, “Çocuklarınıza da anlatın. Biz de insanız…” dedi ve saldırıya tepki gösterdi.
-NE OLDU?-
6 Suriyeli çocuk, 26.07.2020 pazar günü kurstan dönerken, 9 kişi tarafından takip edildi. Bir süre sonra bu kişiler Suriyeli çocuklarını önünü kesip sözlü saldırıda bulundu. “Ya Suriye’ye dönersiniz ya da siz burada kaldıkça sizi döveriz” diye tehdit edilen çocuklar, bu sözlerin ardından fiziksel saldırıya maruz kaldı. 2 çocuğun sağlık durumu ciddiyetini koruyor.
Çocuklardan biri, tepkisini şu sözlerle anlattı:
“Ben artık, yolda yürürken özgürce yürümek istiyorum. Kimsenin bana, ‘Sen Suriyelisin’ demesini istemiyorum. Ben, böyle bir şeye artık maruz kalmak istemiyorum. Suriye’de yaşamadım, burada yaşadım. Burayı biliyorum, Suriye’yi değil. Biz, Adem’den, Havva’dan bu dünyaya geldik. Ayrımcılığa, ırkçılığa, ötekileştirmeye ne gerek var? Herkes bize insan olduğumuz bir gözle baksın. Irkıma, dinime, cinsiyetime bakmasın.”
-ÖNYARGILAR-
Saldırıya maruz kalan çocuklardan birinin ablası olan Dua Muhammed ise 6 yıldır Hatay’da yaşadıklarını söylerken, tepkisini paylaştı. “Kardeşim henüz 8 yaşındayken Suriye’den çıktı” diyen Muhammed, “Suriye’nin nasıl bir yer olduğunu bilmiyor. Bildiği tek şey silah, bomba, savaş… Ben, diğer abimi ve ailemin neredeyse bütün erkeklerini bu savaşta kaybettim. Kardeşimi, buradaki ırkçılığa maruz kalması için getirmedim. Onu, buna kurban etmek istemiyorum” şeklinde konuştu.
“Suriyeliler savaşa gitsin” şeklinde söylemlerle karşılaştıklarını da dile getiren Muhammed, şöyle devam etti:
“Suriyeliler savaşa gitsin, diyorlar. Kardeşim nereye gitsin, hangi savaşa gitsin? Hiç kimsenin buna demeye hakkı yok. Onlar da savaştan kaçıp, burada bir hayat kurmak için geldi. Kardeşimin arkadaşları burada yeni bir dünya kurmak için yaşıyor. Hepsinin umutları var. Hepsinin hayalleri var. Bize karşı ön yargının bitmesi lazım. Aileler, bunu çocuklarına da anlatsın. Bizler insanız. İnsanlık adına yaşıyoruz. Ben, kardeşimi yaşatmak için geldim. Bir, iki serserinin onu dövmesi için değil.”
-VALİLİK-
Yaşanan olayın ardından, 30 Temmuz’da bir açıklama yapan Hatay Valiliği de yaşananları kınarken, şu mesajı verdi:
“Devletimiz, Suriye’deki savaşın ilk gününden itibaren ‘açık kapı politikası’ uygulayarak, Suriyeli kardeşlerimize tüm dünyaya örnek olacak şekilde sahip çıkmaya çalışmıştır. Bu konuda, milletimizin ve devletimizin ortaya koyduğu maddi ve manevi fedakârlığa hiçbir provokatif olay gölge düşüremez. Ülkemizde misafir olarak bulunan Suriyeli kardeşlerimize yönelik her türlü şiddet ve ırkçılığa karşı mücadeleye devam edeceğiz.” Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ