Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

DASİFED Heyeti Ziyareti İSTE Rektörüne

DASİFED Heyeti Ziyareti İSTE Rektörüne
  • 25.04.2019
  • 500 kez okundu

Çalıştay kararı

Kısa adı DASİFED olan Doğu Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir heyet, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’yi ziyaretinde, birlikte işbirliği içinde bulunma ve ortaklaşa çalıştay yapılması kararı çıktı. Bölgedeki üniversitelerle görüşme trafiği başlattıklarını ve bunun ilk halkasının İSTE olduğunu bildiren DASİFED Yönetimi adına yapılan açıklamada şu bilgiye yer verildi:
“Ülkemizin ekonomik, kültürel ve sosyal kalkınmasında üniversitelerimizin önemli rolünün bilinci içerisinde, bölge üniversiteleri ile görüşmelere İskenderun Teknik Üniversitesi ile başlatmış bulunuyor. İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mevlüt Aktaş ve Prof. Dr. Tolga Depçi, DASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Ekinci, Başkan Yardımcıları Adnan Ağır ve Genel Sekreter Başkan Yardımcısı Sayın M. Fatin Bereketoğlu’nun katıldığı toplantıda, Sanayi-Üniversite işbirliğini daha ileri taşımayı ve hızlandırmayı amaçlayan verimli bir görüşme gerçekleştirildi.
Bölgede Üniversite-Sanayi işbirliğine örnek olarak, İSTE-Ekinciler Demir Çelik arasında başlatılan işbirliğindeki ilerlemeler hakkında bilgi veren Rektör Prof. Dr. Türkay Dereli, bu çalışmayı bölge için örnek bir çalışma olarak değerlendirdi. Ziyaret konularından biri de, Ekinci’nin Yönetim Kurulu üyesi olduğu Beyaz Nokta Gelişim Vakfı (BNGV) ile başlatılan, Ezbersiz Eğitim’in birer bileşeni olan ‘Gözetmensiz Sınav’ ve ‘Zilsiz Okul’ uygulamasının, çevre duyarlılığı olan, öz güveni yüksek üniversiteli gençlerin yetişmesindeki önemine vurgu yapılması oldu.
Bu konuda BNGV Başkanı Tınaz Titiz Bey ile en yakın zamanda, öğretim üyeleri ve öğrencilerin katılacağı bir çalıştay düzenlenmesi kararlaştırıldı. Ayrıca Rektör Prof. Dr. Türkay Dereli, İSTE’deki gelişmelerden ve gelecekte bizlere övünç verecek projelerinden bahsetti, bölge sanayicilerimizin ilgi ve desteğini beklediklerini iletti.”
DASİFED açıklamasının son bölümünde de, çok verimli geçen bir toplantı gerçekleştirildiği kaydedildi ve bu ortamı sağlayan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ile çalışma arkadaşlarına teşekkür edildi.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ