Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

Defne Belediyesi Artık Göz Doldurmalı

Sinan Seyfittinoğlu
Sinan Seyfittinoğlu
  • 04.07.2019
  • 2.260 kez okundu

İyi günler sevgili okuyucu.

Hatay, Büyükşehir Belediyesi statüsü kazandığında, bizlerce çok tartışılan, hatta yer yer eleştirilen iki yeni, yavru, şirin ve sempatik ilçe ile tanışmış olduk. Defne ve Arsuz ilçeleri. Bugün itibariyle iki seçim gören bu ilçelerimiz, oy yoğunluğu itibariyle sol seçmenin baskın şekilde ağırlıkta olduğu, eğitim seviyesinin oldukça yüksek seyrettiği iki tatlı ilçedir. Kuşkusuz ki yeni kuruldukları için bir alışma, bocalama dönemi yaşayacaklarını hepimiz biliyorduk, ama her iki ilçeden de beklentilerimiz bir hayli yüksek idi.

Geçen zaman diliminde, Arsuz ilçemizin Defne ilçemize göre birkaç adım ilerde bir duruş ortaya koyduğuna tanık oluyoruz. Arsuz, ilçe olmadan önce yazlıkçıların kuşattığı, yaz tatillerinde favori olan, ama ıhına da mıhına da dokunmayan, sade ve sıradan bir belde idi. Bugün, ilçe olmasıyla beraber, belediyenin katkılarıyla, son üç yıldır, özellikle yaz aylarında festivaller, şenlikler, etkinlikler, faaliyetlerle dolu dolu ayakta duran bir ilçe haline geldi. Arsuz ilçemizi birbirinden renkli festivallerle il ve ülke gündemine başarıyla sokan yönetimsel zihniyeti kutluyor, sosyal belediyecilik anlayışında sosyal demokratların en iyi yaptığı iş olan, kültürel ve sanatsal dinamizimden ötürü mutluluk duyuyoruz.

Gelelim daha da büyük beklentiler içinde olduğumuz Defne Belediyesine…

Gerek ilk döneminde, gerek ise son seçimlerle birlikte girilen yeni dönemde, Defne Belediyemizin son derece silik bir duruş içinde olduğunu görmek beni üzüyor. Defne Belediyemiz, hala kimlik bunalımını aşmış değil. Önceki Belediye Başkanı Sayın İbrahim Yaman son derece iyi niyet ile güzel kıvılcımlar yaktı, ama maalesef ki söz konusu kıvılcımlar kor bir ateşe dönüşüp Defne Belediyesinin markalaşmasına vesile olmadı. Kuşkusuz ki en tatlı faaliyetlerden biri, semt evlerinin kazandırılması oldu. Ama bu güzel hizmet, büyüyen bir dalga olup, ardından gelmesi gereken daha büyük hizmetleri ya da projeleri beraberinde getirmedi.

Ve bugün artık Defne ilçemizi çok yakından bilen, bu kentin saygın evlatlarından biri, İbrahim Güzel, Defne ilçemizin belediye başkanı. Ondan ve ekibinden beklentilerimiz çok yüksek. Kuşkusuz alt yapı, kaldırım, asfalt, kanal, temizlik gibi ana konularda dik bir duruş ve ihtiyacı karşılayacak güçlü bir hizmet beklentimiz yanında, hepimizin takdirini kazanacak ve Defne Belediyesini, başka bir değişle Defne ilçemizi markalaştıracak büyük dev adım ve organizasyonlar bekliyoruz.

Defne ilçemizi ülke ve dünya genelinde tanıtacak, dikkatleri üstümüze çekecek, buradaki dokunun, kültürün, birikimin yansımasını sağlıklı bir şekilde sunacak büyük bir Festival, ilk akla gelen icraat olabilir. Hoş, nedense her ilçemiz, her beldemiz markalaşmayı ve tanıtımı festivaller üzerinden yapılandırıyor. Keşke, bu alanda hayata geçirilecek Defne Belediyesinin yaratıcı özgün bir önerisi, fikri ya da projesi olsa. Bu fikir açıklansa, biz de alkışlasak.

Lütfen beni iyi niyetli Defne Belediyesi Başkan ve Yöneticileri bağışlasınlar. Ama yüksek sesle itiraf etmeliyim ki, Defne Belediyesi, son derece cılız bir varoluşsal duruş içinde. Göz doldurmuyor. Varlığı ile yokluğu bir, fark yaratmıyor. Yolun başında bu eleştirimizi dillendirmek bizim görevimiz.

Defne ilçemizden, Defne Belediyesinden çok büyük bir beklentimiz var.

Ölü toprağını üstünüzden atın. Defne’yi allayın, pullayın, parlatın. Çok zaman kaybedilmeden bunu yapın lütfen.

İyi çalışmalar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ