Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,57 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,10 / Satış: 10,14

Defne Kültür Sanat Evi’nden, 2 hafta tam kapanma talebi

Defne Kültür Sanat Evi’nden, 2 hafta tam kapanma talebi
  • 09.12.2020
  • 257 kez okundu

Virüsten de açlıktan da ölmek istemiyoruz

Defne Eğitim Kültür Sanat ve Dayanışma Evi, ilimizde artış gösteren Covid-19 vakalarına ilişkin değerlendirmesinde, 2 hafta tam kapanmanın gerekliliğine vurgu yaptı.
Virüsten de açlıktan da ölmek istenmediğinin belirtildiği değerlendirmede şunlara yer verildi: “Sadece resmi açıklamalara göre ülkemizde 30 bini aşkın günlük vaka ve 200’e yakın günlük ölümler hız kesmeden devam ediyor. İlimiz Hatay’da vaka artış oranı yüzde 125, yoğun bakım doluluk oranı neredeyse yüzde 90. Ölümlerin sadece3 günde 170 kişiyi aştığı söyleniyor. Bilim insanları bu tür durumlarda ne yapılması gerektiğini söylüyor; ‘en az 2 haftalık tam kapanma.’
İşine gitmeyecek olan işçinin, esnafın, tüm çalışanların ve tüm halkın tüm mağduriyetinin giderilmesi gerekmektedir. Bizler bu mağduriyetin giderilmesini bir maliyet olarak değil sosyal devletin gereği olarak görüyor ve bunun ülke vatandaşlarının en temel hakkı olduğunu düşünüyoruz. Geçtiğimiz Nisan ayı kapanmalarında insanların mağduriyetleri giderilmedi, bir çok esnaf kepenk kapattı, bir çoğumuz işsiz kaldık.
Bu acı deneyimler, ekonomik durumları zaten kötü olan insanların tam kapanmayla beraber ‘açlık mı yoksa virüs mü öldürecek beni ve ailemi’ sorduruyor haklı olarak. Halkın ekmek ve virüs ikilemi içinde bırakılmasının, insan hakkına aykırı olduğunu düşünüyoruz.
Toplum sağlığını gözeten bir yerden kentimizde 2 hafta ile tam kapanmanın sağlanması ve bunu yaparken de tüm mağduriyetlerin giderilmesini talep ediyoruz.” Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ