Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,13 / Satış: 8,17
€ EURO → Alış: 9,67 / Satış: 9,71

Defne ve Samandağ’da Fen Lisesi Yapılmalı

Defne ve Samandağ’da Fen Lisesi Yapılmalı
  • 14.08.2020
  • 1.093 kez okundu

TÖB SEN, eğitim başarıları yüksek iki ilçedeki eksikliğe dikkat çekti ve bu konuda kampanya başlattı 

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası (TÖB SEN), eğitim başarıları yüksek iki ilçedeki önemli bir eksikliğe dikkat çekti, ”DEFNE VE SAMANDAĞ İLÇELERİNDE FEN LİSESİ İSTİYORUZ” kampanyasını başlattıklarını duyurdu.
Dün, TÖB SEN binasında düzenlenen toplantıda konu ile ilgili açıklamada bulunan Örgütlenme Sekreteri Hizam Hasırcı, TÖB SEN olarak çevrelerinde eğitim sorunlarını ve bu konudaki taleplerini iletmeyi bir görev saydıklarını bildirdi, bu konuda özellikle ilimizde Defne ve Samandağ ilçelerinin eğitim başarılarının yüksek olmasına rağmen Fen Lisesinin olmamasını bir eksiklik olarak gördüklerini ifade etti ve “Bu eksikliğin sesi olacak, Defne ve Samandağ halkımızla beraber yapacağımız ‘Defne Ve Samandağ İlçelerinde Fen Lisesi İstiyoruz’ kampanyasını duyuyoruz” dedi.
Eğitimde iki başarılı ilçe …
Hatay’da eğitim öğretimin geliştirilmesi, eğitimin kalitesinin arttırılmasının hepimizin talebi olmasının gerekliliğine vurgu yapan Hasırcı, açıklamasında şunlara yer verdi: “Hepimizin bildiği gibi yakın tarihte Liselere Giriş Sınavı yapılmış ve çocuklarımız tercih yaparak bir Liseye yerleştirilmişlerdir, bu süreçte de devam etmektedir. TÖB SEN olarak bizler bu süreçte velilerimizden ve çocuklarımızdan gelen talep üzerine Hatay’da eğitimde yüksek başarı yakalayan iki ilçemizde Defne ve Samandağ da Fen Lisesinin olması gerektiği konusunda çalışma yapma gereği duyduk ve Fen Lisesi’nin kurulması konusundaki talebi kampanya çalışması ile yapmayı planladık.
Öncelikle hatırlatmak isteriz ki Ortaöğretim kurumları Okul açma ve kapatma yönetmeliğinin 7.maddesi (2) Fen lisesi ile sosyal bilimler lisesi açılabilmesi için; c) Bu okullar illerde ve büyükşehir statüsündeki illerin nüfusu 50.000’in üzerinde olan ilçelerinde açılabilir,Denilmektedir.2019 yılına göre Defne nüfusu 154.820 Samandağ nüfusu 122.223 tür. Yıllardır eğitimde fırsat eşitliğinin önemli olduğu vurgusu yapılır. Okuma yazma oranının yüksek olduğu, gerek üniversiteye gerekse Liselere giriş sınavlarında en başarılı ilçelerden olmaları velilerinde talebi olan Fen Lisesi talebinin kabul görmesi gerektiğini ısrarla ifade etmek istiyoruz. Bu talep konusunda da gerek Valimizin gerekse İl Milli Eğitim Müdürümüzün ve tüm yetkililerin adım atacaklarını düşünüyoruz.
Umudumuz talebimizin değerlendirilmesi…
TÖB SEN olarak ‘Defne ve Samandağ ilçelerinde Fen Lisesi istiyoruz’ talepli uzun sürecek bir kampanya yapacağız. Kampanyamız şu etkinliklerden oluşacaktır. 1.Sosyal medya üzerinden kampanyanın gündemde tutulması. 2.İlgililere verilmek üzere ıslak İmza kampanyası düzenlemek ve imzaları gerekli makamlara sunmak. 3.İnternet üzerinden imza kampanyası. 4.Esnaf ve halk bilgilendirme toplantıları. 4.Bu talebimizi barındıran yazılı ve görsel tanıtımlar yapmak. 5.Basın açıklamaları.
Bizler herkesin eşit bilimsel ve akademik bir eğitim almaları gerektiğini düşünüyoruz. Eğitimde de sağlıklı bir planlamanın gerekli olduğunu düşünüyoruz. Sağlıklı planlamanın en önemli unsuru da ihtiyaca göre planlamanın yapılmasıdır. Bundan dolayı Velilerimizin talebi olan ve giderilmesi gereken bir ihtiyaç olan Defne ve Samandağ ilçelerinde Fen Lisesi açılsın talebinin kabul edilip değerlendirilmesini umut ediyoruz.” Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ