Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,28 / Satış: 9,32
€ EURO → Alış: 10,82 / Satış: 10,86

Defne’de Arıtma inadı!

Defne’de Arıtma inadı!
  • 22.09.2021
  • 221 kez okundu

İnsan sağlığının maliyeti olmaz

Defne Oluşum Meclisi: “TMMOB Raporu’nda uygun olmadığı açıkça değerlendirilen ÇED Raporu’nu yargıya taşıyacağımızı buradan ilan ediyoruz.”

Defne ilçesinde faaliyet gösteren Oluşum Meclisi adına dün Hatay Büyükşehir Belediyesi binası önünde düzenlenen basın toplantısında, arıtma tesisinin kaldırılması yönünde aylardır sürdürülen talepler yinelendi.
Defne Oluşum Meclisi adına Adnan Özçelik tarafından okunan basın açıklamasında, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin, bir süre önce arıtma tesisi konusunda TMMOB’un vereceği rapor doğrultusunda hareket edileceği yönünde görüş bildirdiği hatırlatılarak, raporun Nisan ayında açıklandığı bildirildi ve şöyle denildi:
“Rapor, Nisan ayının sonlarında açıklanmış ve raporda, kesin ifadelerle; mevcut tesisin derhal kapatılması, yeni yapılacak tesisin hangi teknoloji kullanılarak yapılırsa yapılsın ‘yerinde yapılmasının uygun olmadığı’, yerleşim alanlarından uzakta bir yer seçimi yapılması gerektiği ve mevcut alanın da Defne halkının ihtiyacı doğrultusunda kent park yapılması gerekliliğine vurgu yapılmıştı.
Raporun kamuoyuna açıklanmasının ardından uzunca bir süre sessizliğe bürünen Hatay büyükşehir Belediye Başkanı, yaptığı ilk açıklamada, raporu itibarsızlaştırmaya çalışmış ve daha öncesinde defalarca yaptığı gibi, bu konuda verdiği sözden caymaya çalışmıştır.
Aradan geçen bunca zamanda raporun gerekleri yerine getirilmediği gibi, hiçbir açıklama yapılmamış ve konu da adeta gündemden düşürülmeye çalışılmıştır. Tesisin kapatılıp yenisinin başka bir bölgede yapılmasına maliyet gerekçe gösterilerek yanaşılmamakta, yerinde yapımı için yeni proje ve fikirler üretilmeye çalışıldığını görmekteyiz.
Buradan yetkililere tekrar sesleniyoruz. İnsan sağlığının maliyeti olmaz! Halk ve çevre sağlığını parayla ölçen zihniyete asla teslim olmayacağız! Yaşam alanlarımızdan elinizi çekin!”
GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ
BŞB binası önündeki arıtma tesisi protestosunda, Hatay Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin bu konudaki tavrı protesto edilirken, şöyle denildi:
“Turunçlu Atık Su Arıtma Tesisi’nin derhal kapatılması, yeni tesis için de yaşam alanlarının dışında yer seçimi yapılması ve mevcut alanın Defne halkına kent park olarak kazandırılması talebimizi yineliyoruz. Tesisin yerinde yenilenmesi için hukuksuz bir şekilde alınan ve TMMOB raporunda uygun olmadığı açıkça değerlendirilen ÇED Raporu’nu yargıya taşıyacağımızı da buradan ilan ediyoruz. Bu konuda asla geri adım atmayacağız ve taleplerimizin hayata geçmesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Katılıp destek olan herkese, demokratik kitle örgütü ve siyasi partilerin temsilcilerine teşekkür ederiz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ