Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,78 / Satış: 7,81

Defne’de CHP’li Kadınlar Mesajı:

Defne’de CHP’li Kadınlar Mesajı:
  • 07.03.2020
  • 2.431 kez okundu

8 Mart, Tarihsel Mücadele, Direniş Kazanımı…

Defne İlçesi CHP Yönetimi adına Başkan Vekili Eda Güler Bağrıyanık imzasıyla yayınlanan “Kadınlar Günü” mesajında, 8 Mart’ın, tarihsel bir mücadelenin ve direnişin kazanımı olduğuna vurgu yapılarak, “Kadınların ve bu mücadeleyi sahiplenen, mücadelede yer alan erkeklerin günlerini kutluyoruz” denildi.
Defne CHP İlçe Yönetimi adına Başkan Vekili Eda Güler Bağrıyanık imzalı mesaj özetle şöyle:
“Dünyada ve Türkiye’de dalga dalga büyüyen 8 Mart ruhu, beraberinde birçok mücadeleyi ve kazanımı getirecektir. Buna rağmen, günümüzde kadın mücadelesinin hala insanca yaşam, cinsiyet eşitliği, kadın cinayetlerini önleme, tecavüzleri durdurma ekseninde sürmesi, tüm insanlığın utancıdır. Elde edilen kazanımlar, Türkiye’de 17 yıldır AKP hükümeti tarafından istismara uğramış ve engellenmek istenmiştir. Kadınların yaşam biçimleri ve davranışları Bakanlıklar nezdinde yapılan konuşmalarla hedef gösterilmiştir.
2013 yılında kadın cinayetleri 213 iken, 2020 yılında bu sayı 474 gibi, telaffuzu zor bir seviyeye yükselmiştir. Kadın cinayetlerinde ve kadına karşı şiddette cezai indirime gidilmesi, suçun çeşitli sebeplerle üstünün örtülmeye çalışılması suçluyu özendirmiş, toplumda kadına yönelik algı ve tutumun olumsuz yönde değişmesine sebep olmuştur.
2011 yılından bu yana süregelen savaşların en büyük mağduru yine kadınlar olmuştur. Göçe zorlanan, selefi cihatçıların hedefi olan, gittikleri ülkelerde ucuz iş gücü, beden işçisi olarak çalıştırılan kadınlar yaşadıkları coğrafyanın ve vahşi emperyalizmin mağdurlarıdır.
Dünyada mağdur bırakılmış, ayrımcılığa uğramış tek bir kadın olduğu sürece, kadın mücadelesi sona ermiş değildir. İnanıyoruz ki, acılar ve ölümler pahasına kazanılan zaferlerden asla geri dönülmeyecek, aksine gücünün farkına varan kadınlar bu farkındalığı ve mücadele ruhunu sonraki nesillere aktaracaktır.
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlarının Dayanışma Günü, tarihsel bir mücadelenin ve direnişin kazanımıdır. Kadınların ve bu mücadeleyi sahiplenen, mücadelede yer alan erkeklerin günlerini kutluyoruz.”
-Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ