Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,92 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,57

Defne’de imar planı

Defne’de  imar planı
  • 02.03.2017
  • 2.730 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Başkanlığı, Hatay ili planlama çalışmaları kapsamında Defne Belediyesi ile bir toplantı gerçekleştirdi. Defne Belediyesi Subaşı ek hizmet binasında gerçekleşen toplantıya; Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Hatay Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Vekili İhsan Çakar, Şehir Plancısı Semra Kutluay ve ekibi, şube müdürleri, meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı.
Toplantı, Hatay’ın İmar Planı ile ilgili bugüne dek neler yapıldığını anlatan bir sunumla başladı. Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Hatay’ın İmar Planlama çalışmalarını anlatan sunumu beğeni ile izlediğini ve Defne Belediyesi olarak kendilerine pay çıkardıklarını kaydederek, şöyle konuştu:
“Bu katılım, Defnelinin, Hatay’ın İmar Planı’na ne kadar duyarlı, ilgili ve yüksek beklenti içerisinde olduğunun bir göstergesidir. Öncelikle, bu yapılan çalışmalardan dolayı, başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere bütün Daire Başkanlarına, bu işin yükleniciliğini yapan Sayın Semra Kutluay ve ekibine teşekkür ediyorum.
2014 senesinde; ilçemizin ve belediyemizin misyonunu, vizyonunu, neler yapılacağını, zayıf ve güçlü yönlerini belirlemek üzere Defne Belediyesi olarak ilk Arama Konferansı’nı gerçekleştirmiştik. Çok değerli katılımcıların olduğu konferansta, Defne’yi her yönüyle tespit ederek işe başladık. Yeni oluşan bir ilçeydi ve önce ilçemizi tanımaya çalıştık. Bu süreci bütün paydaşlarla beraber sürdürmeye çalıştık. Bu süreç içerisinde vatandaşımızın beklentilerini ve ihtiyaçlarını tanıma ve tespit etme konusunda çok değerli bir mesafe kat ettiğimize inanıyorum.

Özellikle belirtmek isterim ki, yapılan sunumda ilçemizin ekonomik, sosyal yapısı ve Antakya ile üstlendiği rol çok iyi ortaya konulmuş. Hakikaten biz şu an tabiri caizse, il merkezinin yatakhanesi gibiyiz. Arazisi az ve nüfusu çok yoğun bir ilçemiz var. Bu durum, işleri çok daha hassas, çok daha hesaplı ve bilimsel yapılması durumunda olduğumuzu ortaya çıkarıyor.
Defne’yi; insanların barış içerisinde, sağlıklı, huzurlu, mutlu yaşadığı bir ilçe yapma konusunda kararlıyız. Bu konuda halkımızın gösterdiği büyük destek için teşekkür ediyoruz. İmar Planı, bu sürecin önemli bir ayağı olacak.
Bütün sektörel dengelemelerin çok iyi yapılması gerektiğini düşünüyorum. Turizm potansiyeli olarak Harbiye Bölgemiz sadece Defne’nin değil, Hatay’ın bir markasıdır. Oradaki doğal sit alanını koruma çalışmalarının, imar planının, ciddi anlamda ve özellikle Harbiye Bölgesi ve şelale havzasına o eski haşmetini kazandıracak hassasiyet ve bilimsel temelle yapılması gerektiğine inanıyorum.
İl merkezinin yatakhanesi olmaktan çıkmak zorundayız. Çünkü hızla artacak bir nüfus var. Tarımsal sanayi, eğitim hizmetleri, tarihi değerlerin ortaya çıkarılması ve tanıtımıyla ilgili çok iyi çalışmaların yapılması gerekiyor. Çeşitlendirilmiş turizm potansiyelinin hayata geçirileceği, hizmet sektörünün ön planda olacağı, yeşil dokuyu koruyup, geliştirecek ve alt yapı çalışmalarıyla daha sağlıklı, daha yaşanılabilir bir ilçe olma konusundaki çabamız, ısrarımız, inadımız devam edecek.
Biz, Defne Belediyesi olarak, İmar Müdürlüğümüz ve çalışma grubumuz ile verilerin elde edilmesi, bilgi ve sorunların aktarılması gibi her türlü konuda katkı sunmaya hazırız. Hepimizin çabalarıyla, bundan sonraki nesillere ve çocuklarımıza ‘elinize sağlık’ dedirtecek bir ilçe bırakacağız. Bu konuda emeği geçecek herkesin de tarihe bir not düşüreceğine inanıyorum. Çünkü şehir kurma fırsatı herkesin eline geçmez, biz hep beraber el ele vererek bir şehir yaratacağız. Bu şehri; ekonomisiyle, yaşam şekliyle, barışıyla, hoşgörüsüyle, sanayisiyle, sürdürülebilirliliğiyle, her şeyiyle en güzel şekilde kurup-kurgulamak hepimizin görevidir.”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ