Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Defne’de Susuzluk İsyanı

Defne’de Susuzluk İsyanı
  • 05.10.2020
  • 341 kez okundu

Defne Değişim Hareketi tarafından yapılan açıklamada, ilçe genelinde uzun süredir yaşanan su kentilerine dikkat çekildi, bu soruna çözüm bulmayan yetkililer protesto edildi.
Suyun yaşamın temel gereksinimlerinden birisi, hatta gereksinim demekten öte yaşamın ana damarı olduğunu belirtildiği açıklamada şunlara yer verildi: “Daha da önemlisi korona virüsten dolayı yaşadığımız pandemi sürecinde su daha da bir önem teşkil etmektedir. Temizlik ve hijyen kurallarının öneminde sık sık bahsettiğimiz bu dönemde maalesef Defne ilçemizin mahallerinde adeta eziyete dönüşen su kesintilerine tanık oluyoruz. Mahallelerimize hizmet sunma ile görevli olan Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Defne Belediyesi konudan kendilerini soyutlaştırarak sorunun kaynağının muhatabının HATSU olmasından dolayı konuya ilgisiz davranmaktadırlar. HATSU’ya baktığımız zaman da sorunun çözümü konusunda aylardır oyalama taktiği dışında bir adım atmış değillerdir. Daha önceden HATSU’da eski müdür döneminde Defne ilçesi ihmal edilmişken yönetim değişikliği ile birlikte bu sorunun çözüleceğini umut ederek aynı yanlışlara düşülmemesi hususunda uyarıyoruz.
Verilen sözlere rağmen sorun çözülemedi …
Defne Değişim Hareketi olarak, buradan bir kez daha belirtiyoruz. Defne ilçesinde suların sık sık kesilmesinden dolayı HATSU ile daha önce de irtibata geçilmiş olup bunun nedenleri sorulmuş ve sorunun çözüleceği belirtilmişti. Basınç düşüklüğünden, su şebekesinin yetersiz olduğundan bahsedilmiş ve buna göre çalışmalar yapılacağı söylenmişti. Defne halkı bu sözler üzerine sorunun çözülmesi konusunda adım atılmasını bekledi. Fakat verilen sözlere rağmen sorun çözülememiştir. Bu da, Defne halkına zulmün reva görüldüğünü göstermektedir. EXPO 2021’e hazırlanan HATAY’ın en güzide ilçelerinden biri olan DEFNE ilçesine HATSU’nun bu ihmalkarlığı yapma sebebi nedir?
Defne Değişim Hareketi olarak bizler daha önce kamuoyuna Defne’nin bütün sorunlarını her ortamda dile getireceğimizi ve çözüm noktasında emek vereceğimizi belirtmiştik. 2 gün önce de, Defne halkının yaşadığı bu sorun konusunda halkımızla birlikte basın açıklaması yapacağımızı sosyal medya hesaplarımızdan belirtmiştik. Buna rağmen ayrıca her zaman sorunun muhatapları ile de diyaloga açık olduğumuzu da ilan etmiştik.
Geldiğimiz süreçte bildiğiniz gibi dün 02.10.2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı genelge ile 1 Aralık 2020 tarihine kadar etkinlik yasağı koymasından dolayı halkımızla birlikte yapacağımız basın açıklamasını iptal etmiştik. Bu gelişmelerin yanında HATSU Müdürünün çağrısı üzerine Defne Değişim Hareketi olarak HATSU müdürü ile sorunun çözümü konusunda bir toplantı yapılmıştır. Toplantıda sorunun çözülmesi konusunda en kısa süre içinde çözüm üretme sözü verilmiş fakat zaman konusunda gerçekçi olunması durumunda biraz uzun süreceği belirtilmiştir. Yine HATSU ile yapılan görüşmede Devlet Su İşlerinin (DSİ) HATSU yetkililerine bildirmeden KARAÇAY barajında çalışma yaptığı bundan dolayı suyun verilmesinde aksaklık olduğu tarafımıza bildirilmiştir.
Defne halkını susuz bırakamazsınız …
Buradan sesleniyoruz. DSİ hizmet getirmek için vardır. Defne halkını susuz bırakamazsınız. Buradan HBB Başkanı Lütfü Savaş’a sesleniyoruz. Defne halkına reva gördüğünüz buysa, hemen istifa ediniz. Herkes bilmelidir ki, Defne Değişim Hareketi, hiçbir siyasi kaygı gütmeden, Defne halkının sorunları, sancıları için mücadele edecektir. Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ