Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,31 / Satış: 7,34
€ EURO → Alış: 8,65 / Satış: 8,69

Deniz ve Sahil Temizliği Başladı

Deniz ve Sahil Temizliği Başladı
  • 09.05.2019
  • 662 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Hatay’ın denize kıyısı olan ilçelerinde her yıl gerçekleştirdiği deniz ve sahil temizlik çalışmalarını bu yıl da başlattı.

Samandağ Meydan sahilinden Erzin Burnaz Plajı’na kadar olan sahil şeridinde Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen temizlik çalışmaları, 85 personel ve 2 kum eleme makinesi ile başlatıldı. İki adet deniz yüzeyi temizlik teknesi de çalışmalara destek veriyor. Yaz aylarında sahillere akın eden vatandaşların kumsaldan ayrılırken bıraktıkları çöpler, kirliliğin önemli sebeplerinden biri olurken, dış kaynaklı atıklar da dalgalar vasıtasıyla Hatay’ın denizlerini kirleten etkenlerden biri haline geliyor.
-4 YILDA 4 BİN TON ATIK-
Sahillerin ve denizin temizliği, deniz canlıların yaşamlarının korunması ve nesillerinin devamlılığının sağlanması hedefi ile 2015 yılından itibaren gerçekleştirilen çalışmalarda şimdiye kadar 4 bin ton atık toplandığı bildirildi.
Deniz ve sahillerde başlayan ve Kasım ayına kadar düzenli olarak devam etmesi planlanan çalışmalar ile ilgili bilgi veren Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Bayram Öksüz, vatandaşlara seslenerek, deniz ve sahillerin özellikle yaz aylarında dışarı açılan kapımız olduğunu ifade etti. Hatay’ın tanıtılma-sına ve ziyaretçi çekmesine vesile ola-cak deniz ve sahillerin turizm zenginliği olduğunu belirten Öksüz, her Hataylının sahilleri temiz tutmak konusunda üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.
Sahilleri kullanan vatandaşların, ambalaj atığı ve her çeşit çöpü sahile bırakmamaları ve atıkları mutlaka çöp kutularına bırakması gerektiğine dikkat çeken Bayram Öksüz, bu uygulamanın, Hatay’ın simgesi haline gelen ve nesli tükenme tehlikesi altında olan deniz kaplumbağaları, kum zambağı, İskenderun kertenkelesi ve Akdeniz foku gibi canlıların nesillerini devam ettirmesi konusunda hayati önem arz ettiği belirtti.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ