Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,07 / Satış: 8,10
€ EURO → Alış: 9,65 / Satış: 9,69

Deprem haftasındayız

Deprem haftasındayız
  • 02.03.2021
  • 203 kez okundu

1-7 Mart Deprem Haftası, Jeoloji Mühendisleri Hatay İl Temsilciliği’nce kutlanıyor. Konuya ilişkin konuşan Jeoloji Mühendisleri Hatay İl Temsilcisi Rasim Can, ilimizde; Doğu Anadolu Fayı, Ölü Deniz Fayı ve Kıbrıs Dalma Batma Zonu’na bağlanan Antakya-Samandağ Kıbrıs Fayı olmak üzere, üç ana fay ve bu ana faylara bağlı onlarca tali faylar mevcut olduğunu, bu faylardan herhangi birinin hareket etmesi halinde ilimizin tümünün olumsuz yönde etkileneceğini, Akdeniz’de fayın kırılması halinde de sahillerde tsunami oluşabileceğini, Hatay Jeoloji Mühendisleri Odası olarak sürekli bu önemli konuyu gündeme getirip gündemde tutmaya çalıştıklarını hatırlattı ve şöyle devam etti:
“Özellikle Malatya, Elazığ ve İzmir depremlerinden sonra, deprem konusunda uzman Jeoloji Profesörü Hocalarımız, Kahramanmaraş ve Hatay illerinin tehlike altında olduklarını söylüyor. Bu deprem konusunda; Mühendisleri, Yapı Denetim Şirketlerini, Yerel Yönetimleri, Resmi Kurum ve Kuruluşları, vatandaşları, yani herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum.
Deprem konusunda, halkı ve çocukları, ilkokuldan başlayarak eğitmek lazım. Deprem, bir doğal afet değil, bir doğa olayıdır. Yani, doğa olayını doğal afete dönüştüren bizleriz. Biz, bu coğrafyada yaşıyorsak, deprem gerçeğini kabullenip sıkı önlemler almamız gerekir.
Deprem önlemlerini üç aşamada değerlendirmek gerekir. Deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrası. Deprem öncesi önlemlerin en önemlisi; Fay Yasası çıkartılması, toplanma yerleri oluşturmak, zemin yapı ( bina) ilişkisine önem verilmesi, zayıf zeminler üzerinde yapılan eski yapılar ve deniz kumu ile yapılan depreme dayanıksız yapılar yıkılıp yerine depreme dayanıklı binalar inşa etmek, yapılacak yapıların deprem şartnamesine uygun ve sıkı denetim altında yapılmasıdır.
Deprem konusunda, uzmanlar tarafından insanlar doğru bilgilerle bilinçlendirilirse, deprem sonrasında nasıl davranılması da yine uzmanlar ve yetkililer tarafından anlatılması halinde, deprem anı ve sonrasında telaşa ve kargaşaya kapılmadan, zararı en aza indirmiş oluruz. Son sözüm; Deprem öldürmez, ihmal öldürür diyoruz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ