Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,80 / Satış: 6,83
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Deprem önlemi önergesi

Deprem önlemi önergesi
  • 11.02.2019
  • 1.414 kez okundu

Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Hatay-Osmaniye-Kahramanmaraş” üçgeninde “bilim adamlarınca depolandığı belirtilen” enerji birikmesine karşı alınan önlemleri sordu.

Adana’nın Hataylı Milletvekili Tülay Hatimoğulları, güney illeri; Osmaniye, Kahramanmaraş ve Hatay illeri deprem fay hattında biriken enerjiye karşı alınan önlemleri sordu. Milletvekili Tülay Hatimoğulları, TBMM Başkanlığı’na sunduğu önerge ile beraber, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, depreme karşı alınan önlemleri sordu.
Soru önergesi şöyle:
“2 Şubat 2019 tarihinde, Adana’da merkez üssü Kozan olan bir deprem yaşanmıştır. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, depremin büyüklüğünü 4.4 olarak açıklamıştır. Adana ve bazı ilçeleriyle, Osmaniye ve Gaziantep’te de hissedilen depremde can kaybı ve herhangi bir maddi zarar yaşanmamıştır. 28 Ocak’ta, yine Adana Tufanbeyli’de, 3.6 şiddetinde bir deprem gerçekleşmiştir. Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı İbrahim Aybirdi, ‘Son yılların en yoğun deprem hareketlerinin olacağı bölge, Doğu Akdeniz bölgesidir ve bu tüm ülkemizi etkileyecektir. Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay üçlü ekleminde ciddi bir enerji depolanması oluşmaktadır’ şeklinde konuşarak, bölgeye dikkat çekmiştir. Aybirdi, depremle yaşamayı öğrenmenin zorunlu olduğunun da altını çizerek, ‘Temel zemin etütleri, jeofizik uygulamalar olmazsa, depreme dayanıklı bina yapma şansımız hiç olmaz. Dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde jeofizik uygulamalar zorunludur” şeklinde ifade etmiştir.
1 Mart 2018’de, Ankara’da Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nca (AFAD) düzenlenen Deprem Sempozyumu’nda, dönemin Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Türkiye nüfusunun % 27’sinin, binaların ise % 26’sının deprem riski açısından tehlikede olduğunu aktarmıştır.
Bu Gerekçeyle;
1. Bakanlık olarak belirlediğiniz deprem riski altındaki iller hangileridir?
2. Nüfusun % 27’sinin yaşamakta olduğu riskli bölgelerde Bakanlığınızca alınan önlemler nelerdir? Bölgede ve Adana kenti özelinde, deprem konusunda AFAD’a bağlı Ulusal Deprem Araştırma Programı’nın (UDAP) yaptığı çalışmalar nelerdir?
3. Deprem esnasında, tehlikeli binalardaki riski azaltmak için sağlaştırma ya da riskin çok daha fazla olduğu yerlerde yıkım çalışmaları ile ilgili AFAD’a bağlı Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı (UDSEP) çalışmaları nelerdir?
4. Adana’nın nüfusu ve deprem riski düşünüldüğünde, kentte kaç tane deprem toplanma alanı vardır? Bu alanlar yeterli midir?
5. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın olası bir deprem için hazırlıkları nelerdir?
6. Adana’da riskli bina tespiti yapılmış mıdır? Yapıldıysa nasıl önlemler alınmıştır?
7. Zemin etütlerinde zorunlu olmasına rağmen jeofizik uygulamalara yer vermeyen belediyeler olduğu iddiası doğru mudur? Bu konuda belediyeler tarafınızca denetlenmekte midir?” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ