Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Deprem Yönetmeliği de hazır,

Deprem Yönetmeliği de hazır,
  • 01.03.2018
  • 930 kez okundu

Depremin Türkiye Haritası da

Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’nin çalışması tamamlanırken, benzer bir şekilde hazırlığı biten ‘ Türkiye Deprem Tehlike Haritası’ da Bakanlar Kurulu’nun onayına sunuldu. Süreç, Hatay gibi birinci derece deprem riski yaşayan kentlerin yakın takibinde.

29 Aralık 2017’de toplanan Afet ve Acil Durum Yüksek Kurulunun aldığı kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı. Birinci derece deprem bölgesinde yer alan Hatay’ı da yakından ilgilendiren son gelişmeye göre, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği ve Türkiye Deprem Tehlike Haritası çalışmaları tamamlandı. Alınan kararlar çerçevesinde, AFAD Başkanlığı’nca işletilen lojistik depolara destek olacak il depoları oluşturulacak. Yerel Yönetimlerin, afet yönetimi kapasitesini geliştirecek eğitim programları düzenlenecek.
-ANTAKYA’DA DURUM NE?-
Antakya’daki yapı stoğunun ne durumda olduğu bilinmiyor, mevcut risk taşıyan binaların ne kadar bir kalabalık yarattığı da! Ancak buna dair son saptamalardan biri, Hatay Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Yıldıran’dan gelmiş. Antakya kent merkezinde bulunan Mehmet Şah Vakıf İşhanı’nın tahliye edilerek yıkılmasına karar verilmesine ilişkin konuşan Yıldıran şunları dile getirmişti:
“Antakya ve çevresi, birinci derece deprem kuşağında yer almaktadır. Tarih boyunca çok defa büyük deprem felaketine uğramış olan Antakya’da olası 7,5 şiddetindeki depremde Antakya’da açıklamamıza konu işhanı gibi pek çok bina yıkılacaktır. Hatay Vakıflar Bölge Müdürlüğü sorumlu olduğu taşınmazlarda deprem gibi insanlık için önemli olan bir konuya duyarsız kalamayacağı gibi kanuni sorumluluğu vardır.”  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ