Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Depremlerden ders alınmalı

Depremlerden ders alınmalı
  • 19.07.2017
  • 1.030 kez okundu

Peki, Hazırlıklı mıyız?

İste Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Bikçe, Hatay gibi birinci derece deprem bölgesinde yer alan kentler noktasında uyarıda bulundu ve “Bölgenin tektonik özelliklerine uygun tedbirlere devam edilmeli” dedi.

Hatay, geçmiş tarihi büyük depremlerle sarsılmış, bu açıdan 1. derecede risk içeren bcoğrafyaya sahip iller arasında yer alıyor. Taşıdığı bu risk yüzünden de, şehirleşmenin büyüyen karmaşasına her gün bir yenisi eklenen yapıların bu ciddi tehdidi karşılayacak bir kaliteye sahip olması gerekiyor.
Konuya ilişkin konuşan ve ciddi uyarılarda bulunan, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Bikçe, 1900-2014 yılları arası Türkiye’de can kaybı ve hasara neden olan depremlere ait verilerin istatistiksel değerlendirme sonuçları ile ilgili tespitlerde bulundu.
-TEKRARLANAN HATALAR-
Doç. Dr. Murat Bikçe, önceki depremlerde belirlenen yapısal hataların, inşa edilen yeni yapılarda da yinelenmesi ve mevcut yapılarda tedbir alınmaması sonucu 17 Ağustos 1999 Marmara depreminde ağır can ve mal kayıplarının yaşandığının altını çizerek şunları söyledi:
“17 Ağustos Marmara depremi sonrası meydana gelen Sultandağı (2002), Bingöl (2003, 2005), Elazığ (2010, 2011), Van (2011) depremlerinde ortaya çıkan hasar nedenlerine bakıldığında, öncekilere benzer yapısal hataların tekrarlandığı görülmektedir. Ağır hasar gören veya yıkılan yapıların, yönetmeliklere uygun olmadığı, projesinde farklılıklar olmadığı ve denetim hizmetinde eksiklikler olduğu dikkati çekmektedir.”
-TEDBİR UYARISI-
Türkiye nüfusunun çok büyük çoğunluğunun 1. ve 2. deprem bölgesinde yaşamasından dolayı, bölgenin tektonik özelliklerine uygun tedbirlere devam edilmesi gerektiğine işaret eden Bikçe, sözlerini şöyle noktaladı:
“Yapının projesinde tasarlanan model, uygulamaya tam olarak yansıtılmalıdır. Projeden farklı uygulamalar, güncel yönetmeliğe uyumsuz imalat ve denetim yetersizliklerinin hasarlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Geçmiş depremlerden ders çıkartılarak, bundan sonra meydana gelebilecek büyük depremlerden önce gereken tedbirlerin alınması can ve mal kayıplarının minimize edilmesi açısından son derece önemlidir.”.-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ