Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,31 / Satış: 10,35

Dersbaşı Yaptılar

Dersbaşı Yaptılar
  • 26.11.2019
  • 1.220 kez okundu

Hatay’da, 26 Bin Öğretmen ile 430 Bin Öğrenci, bir haftalık tatil sonrası yeniden buluştu.

Pazar günü de “24 Kasım Öğretmenler Günü” kutlaması yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl ilk kez uygulamaya soktuğu ara tatil projesinin ilk ayağı geride kaldı. 15 Kasım Cuma günü ara tatile giren, Öğretmenler ve öğrenciler, 9 günlük tatilden sonra dün itibariyle yeniden ders başı yaptı, okullarda ziller yeniden çaldı.
Bu arada Pazar günü tatil olmasına rağmen, Öğretmenler ve öğrenciler, “24 Kasım Öğretmeler Günü” kutlaması dolayısıyla, Atatürk Anıtı’nda ve Kültür Merkezi’ndeydi. Pazar günü Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından, kutlamalara Kültür Merkezi’nde devam edildi. Etkinliğe; Hatay Valisi Rahmi Doğan yanı sıra 8. Komando Tugay Komutanı Vekili Albay Uğur Anabal, Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Jandarma Komutanı Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, kurum müdürleri, STK temsilcileri ile çok sayıda Öğretmen ve öğrenci katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda, mesleğe yeni başlayan ve emekli olan öğretmenleri temsilen konuşan isimlerden sonra, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan’ın, günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“24 Kasım Öğretmenler Günümüz kutlu olsun. Törenimize hoş geldiniz. Sayın Valim, resmi ve özel okullarımızdaki 26 bin Öğretmenimiz, 430 bin öğrencimizle, her gün büyük bir şevk ve heyecanla sınıflarımızda buluşuyoruz. İlimizin en küçük ve uzak köylerinde, en kalabalık şehirlerindeki merkezi okullarında, devletimizin eğitim hizmeti adına biz Öğretmenler varız. Ülkemizin geleceği olan sevgili öğrencilerimize, her konuda rehber olmak, rol model olmak için çalışıyoruz. Kaybedilecek tek bir öğrencimiz bile olmadığını, her bir öğrencimizin ayrı bir fert olduğunu, ayrı bir yeteneğe sahip olduğunu bilerek görev yapıyoruz. Görevimizi yaparken yaşadığımız zorlukları, içimizdeki meslek ve öğrenci sevgisiyle aşıyoruz. Ancak zaman zaman arkadaşlarımızın uğradığı haksız şiddet, ölüme varan saldırılar kalbimizi kırsa da, yüreğimizdeki meslek heyecanı asla azalmamaktadır.
Sevgili Öğretmen arkadaşlarım… ‘Büyük gözlü çocuk. İnsanın içine kadar bakıyor. Sorar gibi.’ Büyük Şair Cahit Zarifoğlu’nun dizelerinde dediği gibi, her bir çocuğumuz sınıfta bize bakıyor, bizi rol model görüyor. Bu nedenle, her şeyimizle onlara örnek olmalıyız. Öğrencilerimizin yeteneklerini keşfederek, buna göre hayata hazırlamalıyız. Çocuklarımızın akademik başarısı yanında, hayatta başarılı olmaları için de rehberlik yapmalıyız. Onlara, insan olarak ‘ne iş yaparlarsa’ yapsınlar, en iyisini yapmaları gerektiğini öğretmeliyiz. Komşusu açken tok yatmamayı, kendisine yapılmasını istemediği şeyi başkasına yapmamayı, yalan söylememeyi, vatanını ve milletini sevmeyi, dünyada en güzel şeyin iyilik olduğunu öğretmeliyiz. Tarihimizin, kültürümüzün, inancımızın derinliklerindeki felsefeye kapı açmalıyız. ‘Ete kemiğe büründüm, Yunus diye göründüm’ mısralarındaki anlamın farkına varmalarını sağlamalıyız. Divan şiirimizin zirve şairi Şeyh Galibin ‘Hoşça bak zâtına kim zübde-i âlemsin sen merdüm-i dîde-i ekvân olan âdemsin sen’ dizelerindeki dünyanın kapılarını açmalarını sağlamalıyız. Bu yönde çalıştığımıza inancımız tamdır.
Sayın Valim, muhterem konuklar… Sonunda bizlere bu günleri sağlayan başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, görevi uğrunda şehadet mertebesine erişen Şehit Öğretmenlerimiz ve tüm Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Pazar günü olmasına rağmen törenimize katılarak eğitimciye verdiği değeri gösteren Sayın Valimiz ve tüm katılımcılara şükranlarımı sunuyor, bütün meslektaşlarımın Öğretmenler Günü’nü kutlayarak, herkesi saygılarımla selamlıyorum.”
Hatay Valisi Rahmi Doğan da, göreve yeni başlayan genç Öğretmenleri kutlayıp başarı diledikten sonra şunları söyledi:
“Göreve yeni başlayan Öğretmen arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Görevi başında bulunan Öğretmen arkadaşlarımın Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Emekli olan Öğretmenlerimize sağlık, sıhhat, mutluluklar diliyorum. Görevi başında Şehit olan ve bu dünyadan diğer dünyaya intikal eden Öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Başta Baş Öğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm Şehitlerimizi rahmetle, şükranla, minnetle anıyorum. Öğretmenlik, kutsal bir meslek. Çocuklarımızın efsanesi, çocuklarımızın idolü, çocuklarımızın rol modeli olan kişilerdir. İlkokula başladığımızda, bu heyecanı birlikte yaşadığımız ve hayatımız boyunca unutmadığımız, hayatımız boyu da bize yol gösteren, yön veren kişilerdir. Dolayısıyla devlet adına, milletimiz adına şükranlarımı sunuyor, büyüklerimin ellerinden öpüyorum.
Biz, son yıllarda, özellikle eğitim yatırımlarına çok ciddi önem verdik. Son 15 yıla baktığımızda, yapmış olduğumuz okul sayısına, okullarımızdaki donanımlara ve fiziki şartların iyileştirilmesine baktığımızda, çok ciddi yatırımlar yaptığımızı herkes görebilmekte. Tabi bu çocuklarımızın daha iyi eğitim alabilmesi, çocuklarımızın geleceğe daha iyi hazırlanabilmesi, onların medeni milletlerin çocuklarıyla rekabet edebilir hale gelebilmesi için yapılması gerekenlerdi.
Fiziki şartları iyileştirmiş olmamız yeterli midir? Yeterli değildir. Eğitimdeki kaliteye artırmadığımız müddetçe, başarılı olma şansımız da yoktur. Üzerinde bulunmuş olduğumuz coğrafyaya baktığımızda, yaşamış olduğumuz topraklarda, çocuklarımızı geleceğe iyi hazırlayabilme adına eğitimin kalitesini arttırmamız lazım. Bunun yolu da Öğretmenlerimizden geçmektedir.
Çok ciddi bir oranda genç nüfusumuz var. Hatay’ımız için belirtiyorum… Nüfusumuzun dörtte biri öğrenci. Bu rakam, gerçekten büyük rakam. Bu yüzden, çocuklarımızı geleceğe hazırlanmak için büyük gayret göstermemiz gerekiyor. Ben, tekrar çok önemli bir meslek icra eden Öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Herkesi, sevgi ve saygıyla selamlıyorum.
Program, konuşmaların ardından, mesleğe yeni başlayan Öğretmenlerin yemin töreni ile devam etti. Antakya Hüseyin Özbuğday Anadolu Lisesi öğrencisinin şiir okumasından sonra, emekli Öğretmelere Hizmet Şeref Belgeleri verildi. 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödülleri ile Öğretmenler arasında yapılan çeşitli spor müsabakalarında birinci olan Öğretmelerin, madalya ve kupalarının protokol tarafından takdim edilmesi ile de program son buldu. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ