Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dev organizasyonun hazırlıkları başladı

Dev organizasyonun hazırlıkları başladı
  • 04.05.2017
  • 1.789 kez okundu

Etkinliğin yapılacağı alanlarda incelemelerde bulunuldu

“Medeniyet Bahçesi” temasıyla B1 kategorisindeki Botanik Expo’sunu 2021 yılında düzenlemeye hak kazanan “Hoşgörü Kenti” Hatay’da, dev organizasyon için hazırlıklara başlandı.
Hatay Valisi Erdal Ata ve Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Antalya’dan sonra Botanik Expo’sunu alan ikinci il olan Hatay’da etkinliğin yapılacağı alanları tespit için incelemelerde bulundu.
Kırıkhan ilçesinde bulunan Gölbaşı Gölü’nde incelemelerde bulunan Vali Ata, Hatay’ın Expo’yu almasının önemine değindi.
Expo’nun kentin tanıtımına büyük katkı sağlayacağını belirten Ata, “Expo’nun Hatay’ın, ülkemizin tanıtımına çok önemli katkısı olacak. Hatay, üç farklı dinin asırlardır bir arada yaşadığı barış ve hoşgörü kenti olarak bilinen bir kentimiz” dedi.
Hatay’ın tanıtımı için Expo 2021’in önemli bir etkinlik olduğunu anlatan Ata, bu çerçevede kente birkaç tesis kazandırma şanslarının olacağını ifade etti. Gölbaşı Gölü’nün geniş ve güzel bir sulak alan olduğunu vurgulayan Vali Ata, bu bölgenin yanı sıra birkaç tane daha alternatif yere baktıklarını kaydetti. Gölbaşı Gölü’nün mutlaka etrafının düzenlenerek ilin turizm potansiyeline katkı sağlayacak bir alan haline getirilmesi gerektiğine değinen Ata, “Gölbaşı Gölü ile ilgili Kırıkhan ve büyükşehir belediyeleri iş birliği yaparak güzel bir proje hazırlayacak, biz de destek olacağız. Burası hem Hatay için hem de buraya gezmek için gelen yerli ve yabancıların ilgisini çekecek mekan alanına dönüştürmek için çalışacağız” diye konuştu.

Expo yetkilileri 9-11 Mayıs’ta Hatay’a gelecek

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da kentin “Medeniyet Bahçesi” temasıyla Expo organizasyonunu almasının ardından Expo yetkililerinin 9-11 Mayıs’ta Hatay’a geleceğini söyledi.
Şu an Expo organizasyonunun yapılacağı alanları tespit etmeye çalıştıklarını ifade eden Savaş, birkaç alternatifi belirleyeceklerini ve yetkililere sunacaklarını, yer konusunda son kararı onların vereceğini belirtti.
Hatay’ın büyük bir potansiyelinin bulunduğunun altını çizen Savaş, şöyle devam etti: “Hatay çok değerli bir coğrafya, medeniyet birikimi, tarih, kültür, doğal güzellikleri var. Bütün bunların yanında komşudaki savaştan dolayı 6 yıllık bir tahribat var. Komşulardaki savaştan dolayı sanki burası savaş alanıymış gibi algılanıyor. Bu da bizi çok üzüyor. Bu durum bizim hem sosyolojik, hem ekonomik hem de psikolojik olarak etkilenmemize sebep oluyor. Bütün bunları bertaraf edecek bu coğrafyaya ve dünyaya örnek olacak bir proje yapmak istiyoruz. Şu an yer tespitlerimiz devam ediyor, toplam 250 dönümün üzerinde yerler var, bunun üzerinde Expo’yu yapacağız. 11 Mayıs’tan sonra yerler belli olacak. Expo ile Hatay eski günlere dönecek. Hatay, daha tanınır hale gelecek. Buradaki doğal güzellikler, tarih, kültür birikimi ve Ortadoğu’nun bitişiğindeki bu coğrafyadaki güzellikler ve ticaret hacmi hepsi artacak. Burası bütün dünyanın 6 ay bakacağı yer olacak.”
Hatay’ın şu an için yol ve altyapı konusunda eksikliklerinin bulunduğuna işaret eden Savaş, “20, 25 yılda halledeceğimiz işi 4 yılda halletme arzusu içindeyiz. Bu sadece bizim bütçemiz değil, herkesin katkısını istiyoruz” şeklinde konuştu.
Hatay’da yaklaşık 300’ü endemik olmak üzere 3 bine yakın bitkinin bulunduğunu bildiren Savaş, Expo kapsamında üç dini yansıtan botanik bahçesi oluşturulacağını, bunun hem kentin botanik anlamındaki zenginliğini ortaya koyacağını hem de dinlere verdikleri önemin gösterileceğini sözlerine ekledi. -AA-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ