Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Devamsız Öğrenciler, % 51…

Devamsız Öğrenciler, % 51…
  • 01.09.2020
  • 180 kez okundu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) verilerine göre, ilkokulda her 100 öğrenciden altısı, ortaokulda ise her yüz öğrenciden 10’u, 20 gün ve üzeri devamsızlık yaptı. Türkiye’de devamsızlık yapan öğrencilerin oranı yüzde 51,6’ya ulaştı. OECD ülkelerinde, iki hafta içinde devamsızlık yapan öğrencilerin oranı yüzde 21,3 iken, Türkiye’de bu oran yüzde 51,6 olarak gerçekleşti.
Türk Eğitim Derneği’ne bağlı TEDMEM, raporla ilgili olarak, “Devamsızlık nedenlerinin en başında, çocuk işçiliği gelmektedir” ifadelerinde bulundu. MEB verilerine göre; Anadolu, Fen ve Sosyal Bilimler Liselerinde yüzde 23,9 olan 20 gün ve üzeri devamsızlık yapan öğren-cilerin oranı, Meslek Liselerinde yüzde 39,2, İmam Hatip Liselerinde ise yüzde 27,6 olarak gerçekleşti.
BEŞ ÇOCUKTAN BİRİ ÇALIŞIYOR
TÜİK’in, 15-17 yaş grubundaki her beş çocuktan birinin işgücüne katıldığı yönündeki verileri anımsatılarak, “Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2023 Stratejik Planı’nda, ortaöğretime erişim ve tamamlama sorununa yönelik, ‘Kız çocukları ile özel politika gerektiren gruplar başta olmak üzere, tüm öğrencilerin ortaöğretime katılımlarının artırılmasına, devamsızlık ve sınıf tekrarlarının azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılacaktır’ stratejisi benimsenmiştir. Ancak bu stratejiye yönelik hangi faaliyetlerin yürütüleceği belirtilmemiştir” yorumu yapıldı.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ