Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Devlet ve ordu kutsal bir görev yapıyor

Devlet ve ordu  kutsal bir görev yapıyor
  • 05.03.2018
  • 751 kez okundu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, bir tv programında yaptığı konuşmada, Afrin operasyonuna değindi, devletimizin ve ordumuzun kutsal bir görev yaptığına dikkat çekti.
Suriye’de Zeytin Dalı Operasyonu’nu Türk milleti ve devletimiz nasıl destekliyorsa Hatay halkı ve belediye olarak kendilerinin de bu harekatı desteklediklerini söyleyen Başkan Savaş, “Afrin Operasyonu ilk başladığında sınırdan askerlerimizi Mehteran Takımı’mız ile yolcu ettik. Belediye olarak da Mehmetçiklerimizin sınır bölgesinde ulaşımlarını da daha rahat ve güvenli şekilde gerçekleştirmeleri için çalışmalar gerçekleştirdik. İş makinelerimiz her zaman devletimizin ve ordumuzun emrinde. Devletimiz de ordumuz da kutsal bir görev yapıyor. Mehmetçiklerimiz sınır bütünlüğümüzü ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamak için orada mücadele ediyorlar. Terör odaklarını oradan bertaraf ettikten sonra askerlerimiz evlerine sağ salim döneceklerdir. Dış mihraklar Hatay’ı ayrıştırmak isteseler de asla emellerine ulaşmayacaklardır. Bizler Hatay halkı olarak her ne kadar heterojen bir yapıya sahip olsak da homojen düşünceye sahibiz. Hepimiz Türk Bayrağı’nın altında mutluyuz ve gururluyuz. Her zaman devletimize ve bayrağımıza saygı ile baktık. Bundan sonra da böyle olacak” dedi.
Sağduyumuzu hiçbir zaman yitirmedik …
Savaşın Hatay’ı olumsuz yönde etkilemesinin ardından belediye başkanları, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleri ile birçok kez toplantılar gerçekleştirdiğinin de altını çizen Başkan Savaş, Hatay halkının aydın ve bilinçli bir toplum olduğunu da belirterek kimsenin birlik ve beraberliğin bozulmasına müsaade etmeyeceğini vurguladı.
Bölgede sürekli çatışma ortamı yaratma çabasında olan toplulukları, birlik olarak savurmaya çalıştıklarını belirtti ve “Anadolu’ya sahip çıkmaktan başka alternatif bir düşüncemiz olmadı. Bu sebeple kentin refah ve huzuru için ilçe belediye başkanlarımız, stk temsilcilerimiz ve kanaat önderlerimiz ile toplantılar yaptık. Bu süreçte en doğru adım beraberce hareket etmek, kentimiz yararına planlar yapmaktı. Bizim halkımız bilinçli ve birbirini idare edebilen bir toplum olduğundan dolayı sağduyumuzu hiçbir zaman yitirmeden bugünlere gelebildik” dedi.
Zeytin Dalı harekatının kente olan etkileri ve ekonomik anlamdaki sorunlar konusunda bir takım açıklamalarda bulunan HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Bu süreçte devletimizden maddi destek istemedik. Milli görev olarak gördük ve elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Biz millet olarak bütünleşmeyi savunuyoruz. Bütünlük bozulursa ve ekonomiyi geliştirecek insanlarımıza sahip çıkamazsak güçlü ordumuz kalıcı olmaz. Hatay olarak en çok psikolojik, sosyolojik ve ekonomik anlamda sıkıntılar yaşadık. Türkiye’de en çok savaşın komplikasyonlarına maruz kalan şehir Hatay’dır. Sınırdaki problemlerden dolayı yıllardır 15 ülkeye ihracat yapamıyoruz. Bunların yanı sıra kentimize olan yatırımlar da durma noktasına geldi. Türkiye’de nüfusa oranla en fazla Suriyeli göçmen sayısı öncelikle Kilis ardından Hatay’dadır. Bu sebeplerden dolayı ekonomik anlamda çok sığlaştık. 2012 yılında ticaret hacmimiz 6 buçuk milyar Dolar iken 2016 yılının sonunda 4,3 milyar Dolar’a kadar düştü. Bunlarla beraber kentimize gelen teşviklerin az olması istihdamı etkileyerek vatandaşlarımızın hem psikolojik hem de ekonomik anlamda sıkıntı yaşamasına neden oldu. Sosyo-ekonomik gelişmiş şehirler arasında da gerileyerek 58. sıraya düşmüş durumdayız. Bu durumlar sadece benim derdim olmamalı. Şehrimizi temsil eden milletvekillerimiz ve devlet büyüklerimizin de bu konuyla alakalı bir çaba sarf etmesi gerekmektedir” dedi.
Misafirlerimiz savaş ardından ülkelerine gitmeli …
Suriye’de yaşanan savaş ortamının Hatay’ı olumsuz yönde etkilediğini açıklayan Başkan Savaş,” 6 buçuk yıldır komşu ülkemizde yaşanan savaşın gölgesinde kalan bir şehiriz. Savaştan psikolojik, sosyolojik ve ekonomik anlamda çok etkilendik. Ama Hatay’da huzurumuz hiç bozulmadı. Çünkü insanlarımızın birbirlerine bakış tarzları hep aynıydı. Savaş bittiği zaman misafirlerimizi kendi ülkelerinde daha mutlu olacağını düşünüyor ve kendi ülkelerine gitmelerini bekliyoruz” dedi.
Eski yapı yıkılıp yeşil alan yapacağız …
Antakya Atatürk Parkı’nda yapılması planlanan ‘Kültür Merkezi Projesi’ ile ilgili görüşlerini bildiren Başkan Savaş, “Antakya Belediye Başkanlığı dönemimde 36 adet küçük, 1 adet de büyük park yaptım. Atatürk Parkı’nda bir binamız var. Ama bina çökmek üzere olduğu için bazı bölümlerini yıkmak zorunda kaldık. Bu parkta içerisinde fitness aletlerinin bulunduğu 2 dönümlük bir alan var. Bu alana, içerisinde tiyatro oynanabileceği, konser, panel ve sergilerin yapılabileceği toplam 3 salonlu bir kültür merkezi yapacağız. Avantajımız alanın otoparkın hemen yanında olması. Buradaki fitness aletlerini başka bir alana taşıyoruz. Kültür Merkezi bittiği zaman parkın içerisinde bulunan eski yapıyı yıkıp orada yeşil alan yapacağız. Bu projeyi yapma amacımız tüm yaş grubu insanların böylesine güzel bir Kültür Merkezi’nden faydalanabilmesi ve gençlerimizi, sanat ile kültürel faaliyetlere yönlendirmektir” dedi.  -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ